Česku hrozí, že přijde o 200 milionů. Technologický park v Písku nikdo nechtěl ani za zlomek ceny
Stát zřejmě přijde o více jak 200 milionů, které poskytl v roce 2013 jako dotaci na stavbu Technologického parku v Písku. Už od počátku dotace budila pochybnosti, majitelé byli neznámí a v žádosti o dotaci neuváděli pravdu. Okolnosti, za jakých byla dotace přiklepnuta, prověřuje policie. V pátek se stavba, která nikdy nezačala fungovat, prodávala v dražbě. A nikdo o ni neměl zájem ani za vyvolávací cenu sto milionů korun.
„Nevydražilo se to,“ oznámila v pátek výsledek aukce zástupkyně dražební společnosti Klára Odehnalová.
Důvodů, proč to tak dopadlo, mohlo podle ní být více, včetně toho, že vyvolávací cena 100 milionů korun za technologický park, na jehož výstavbu šla dotace 220 milionů korun, byla pro případné zájemce příliš vysoká.
Výsledek aukce ukázal, že projekt bude téměř jistě pro veřejné rozpočty znamenat více než 200milionovou ztrátu. Dotace, která byla na technologický projekt poskytnuta, musí být vrácena Evropské unii. A na to, aby se vyplatili všichni věřitelé příjemce dotace z řad soukromníků, by ani zdaleka nestačila částka 100 milionů, na stát tedy téměř jistě nic nezbyde.
Investor z opuštěného domu
Ministerstvo průmyslu, které o dotaci rozhodlo, na otázky k případu odpovídat nechce. „V tuto chvíli moc co říct nemáme kromě toho, že to vyšetřuje policie. A ona spousta těch věcí se odvíjí od toho, jak dopadne to samotné šetření,“ řekla Radiožurnálu mluvčí resortu Štěpánka Filipová.
Pro podezření z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie se celou věcí zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Ani její mluvčí Jaroslav Ibehej ovšem nechtěl prozradit víc. Policejní pozornost se však upírá na řadu nesrovnalostí, které celý projekt od počátku provázely. A právě nesrovnalosti nakonec vyústily v to, že stát téměř jistě o peníze z dotace přijde.
Evropský audit: Česko by mělo vrátit 284 milionů, které přidělilo v rozporu se zákonem o střetu zájmů
Číst článek
Pochybná je již firma RG Group, která dotaci získala. Z obchodního rejstříku nelze zjistit, komu vlastně patří. Jasno o tom nemělo ani ministerstvo, když dotaci poskytovalo. Firma v žádosti o dotaci tvrdila, že za sebou má silného investora společnost Bio Group, která ale žádným silným investorem nebyla. Šlo o téměř nečinnou firmu, která jako své sídlo uvádí adresu domu na okraji Prahy, který byl dříve opuštěný a dnes již vůbec nestojí – majitelé ho srovnali se zemí.
Kromě toho se RG Group zaštítila spoluprací s Českým vysokým učením technickým, jehož zástupci ovšem něco takového popřeli. Žádnou z těchto nesrovnalostí nicméně tehdejší kontroloři ministerstva průmyslu, které v úřednické vládě Jiřího Rusnoka vedl Jiří Cieńciała, neodhalili.
Dnes je jedinou členkou představenstva firmy RG Group téměř osmdesátiletá Milena Berendová, která ale tvrdí, že o společnosti vlastně nic neví. „Já tam byla jenom proto, abych jim provedla kolaudaci. Ta se povedla stoprocentně, ale já jsem tam jinak nechodila, nic. Akorát na závěr jsem jim připravila kolaudaci,“ uvedla. Další osoby se za firmou dohledat nedají.
Protože firma a celý projekt s ní zkrachovaly, bude muset Česko dotaci ve výši 220 milionů korun vrátit Evropské unii. Vymáhat by je mělo na příjemci dotace, tedy firmě RG Group. Ministerstvo by mohlo - tak jako všichni věřitelé - miliony z dotace získat zpět v rámci insolvenčního řízení, kterým zkrachovalá firma RG Group prochází. Právě v rámci něj se technologický park v pátek prodával. Jenže ani za 100 milionů korun o něj nikdo neměl zájem.
Ministerstvo se tedy zpět k penězům s největší pravděpodobností nedostane. Firma RG Group se totiž velmi zadlužila a budovu postavenou za dotační peníze využila, aby proti ní své dluhy zajistila. Celkem jde o více než 300 milionů korun. A stát se při vyplácení peněz dostane na řadu až po těchto zajištěných věřitelích.
Pohledávky v daňovém ráji
Celá věc budí velké podezření i kvůli tomu, že mezi zajištěnými věřiteli jsou dvě firmy, které si nárokují celkem 235 milionů korun a které ale jsou navzájem provázané – Datahit vlastní druhou jménem Stavby Jelínek. Jejich konečný majitel, firma Villagio Group, sídlí v daňovém ráji na Seychelách, takže nelze zjistit, kdo za společnostmi doopravdy stojí.
Brno koupí druhou půlku Technologického parku za více než půl miliardy, rozhodli o tom zastupitelé
Číst článek
Jednatelkou firmy Stavby Jelínek byla Zdena Malá, která nedávno musela prodat v exekuci svůj dům. Když navíc letos v červnu z funkce odešla, nikdo ji na postu jednatelky nevystřídal. Za společnost, která si u RG Group nárokuje přes 90 milionů korun, tedy nevystupuje již vůbec nikdo.
Obě společnosti pohledávky vůči příjemci dotace získaly od společnosti, která měla na starost celou stavbu technologického parku. Tou byla firma Eldex z Prachatic, která těsně po dokončení celého půlmiliardového projektu změnila majitele. Stala se jím již zmiňovaná seychelská firma Vilaggio Group a na post jednatelky ve firmě nastoupila již zmíněná Zdena Malá. Pak společnost zanikla a její pohledávky přešly dále na firmy Datahit a Stavby Jelínek.
Z účetnictví Eldexu navíc lze vyčíst, že rok před započetím svých prací na projektu technologického parku pro ni pracovali pouze tři zaměstnanci a ročně vykazovala tržby okolo sedmi milionů korun. Přesto si ji příjemce dotace ve výběrovém řízení vybral jako dodavatele půlmiliardového projektu. Předtím z něj však vyřadil zavedené firmy jako Strabag nebo Unistav s tím, že k tomu nemají potřebné zkušenosti.
Z účetních závěrek firem Stavby Jelínek a Datahit pak nelze vyčíst vůbec nic, protože je - v rozporu se zákonem - ve sbírce listin nezveřejňují vůbec.