Tepličtí policisté při zásahu trestný čin nespáchali, uvedla inspekce. Případ bude dále sledovat

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) si od policie vyžádala veškeré materiály k sobotnímu zásahu proti muži v Teplicích, který následně zemřel v sanitce. Trestný čin v jednání policistů ale neshledala. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie

Inspekce se bude i nadále seznamovat s novými materiály k případu (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Generální inspekce měla k dispozici jak veškeré obrazové materiály, tak i výsledek soudně nařízené pitvy, která konstatovala jako příčinu úmrtí předávkování drogami. „Po vyhodnocení shromážděných materiálů policejní orgán GIBS konstatuje, že momentálně nespatřuje v jednání zasahujících policistů trestný čin, není tedy ve věci věcně příslušný, a proto nebude zahajovat úkony trestního řízení,“ napsala Nguyenová.

Kleknutím na šíji se agresor neudusí, tvrdí instruktor. Záchranář upozorňuje na rizikové faktory požití drog

Číst článek

Inspekce ale bude i nadále sledovat vývoj věci ve veřejném prostoru a průběžně se seznamovat s novými informacemi.

Rom zkolaboval a zemřel v sanitním voze po zákroku policistů. Policie souvislost mezi jeho smrtí a zákrokem odmítá. Vedle policejního prezidenta Jana Švejdara se zasahujících policistů zastal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) i premiér Andrej Babiš (ANO). Ten mimo jiné uvedl, že „pokud někdo ničí auta, je agresivní, a jednoho policistu dokonce pokouše, tak nemůže čekat, že s ním budou zacházet v rukavičkách“. Řekl také, že „normální slušný člověk se jen těžko dostane do podobné situace“.

K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Policejním zásahem se hodlá zabývat i zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. Výroky Babiše a Hamáčka kritizovali občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, podle nich totiž podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování.

Ústečtí policisté se k okolnostem případu vyjádří ve čtvrtek na tiskovém brífinku. Začátek je naplánován na 15.00.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme