Thomayerova nemocnice zaplatí studii projektu nové pediatrie ze svého. Sbírka zaměstnanců je zastavena
Fakultní Thomayerova nemocnice chce zaplatit studii projektu na novou budovu pediatrie, na kterou kvůli špatnému stavu stávajícího objektu zaměstnanci ve čtvrtek založili sbírku. Novinářům to v úterý řekl ředitel nemocnice Zdeněk Beneš. Sbírka s cílovou částkou 360 000 korun získala pozornost na sociálních sítích, lidé poslali přes 150 000 korun, pak byla sbírka pozastavena.
Nadační fond Davida Švestky podle jeho předsedkyně a přednostky pediatrie Lucie Gonsorčíková bude s platformou Donio jednat o dalším využití darovaných peněz.
Na rodiče nelze pohlížet jako na návštěvu. Jejich přítomnost musí být umožněna vždy, míní náměstek
Číst článek
Dopoledne Ministerstvo zdravotnictví na dotaz iROZHLAS.cz odpovědělo, že o sbírce nevědělo. Podrobně informované nebylo podle mluvčího nemocnice Petra Sulka ani vedení nemocnice.
„Dnes v odpoledních hodinách proběhlo na Ministerstvu zdravotnictví jednání ve věci finanční sbírky zveřejněné prostřednictvím serveru donio.cz, jejíž výtěžek by měl být použit ‚na studii k projektové dokumentaci nového Pediatrického centra Fakultní Thomayerovy nemocnice‘, a to za účasti náměstka ministra zdravotnictví a ředitele odboru přímo řízených organizací Ministerstva zdravotnictví, ředitele Fakultní Thomayerovy nemocnice a přednostky tamní Pediatrické kliniky, která je též předsedkyní správní rady nadačního fondu, který sbírku pořádá,“ sdělil mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
Poté pokračoval: „Zástupci Fakultní Thomayerovy nemocnice byli ze strany Ministerstva zdravotnictví požádáni o vysvětlení celé situace. Ministerstvo zdravotnictví totiž neeviduje od Fakultní Thomaerovy nemocnice žádný investiční záměr ani požadavek, který by se týkal Pediatrické kliniky a nebylo ani ze strany nemocnice, ani ze strany nadačního fondu o záměru vyhlášení sbírky předem informováno. Zástupci Fakultní Thomayerovy nemocnice proto byli vyzváni, aby ještě dnes na tiskové konferenci jasně vysvětlili celou situaci i veřejnosti.“
Následně ředitel nemocnice Zdeněk Beneš na tiskové konferenci uvedl, že studii, která má ověřit, zda bude možné přestěhovat stávající oddělení pečující o děti do objektu současné dětské chirurgie, nemocnice zaplatí ze svého rozpočtu. Opravu a stěhování dětské kliniky odhaduje s obstaráním potřebných povolení a stavbou na několik let.
„Toto centrum bude zahrnovat nový prostor pro Pediatrickou kliniku, který bude mít těsnou návaznost na Kliniku dětské chirurgie a Oddělení dětské intenzivní medicíny. Bude tak tvořit pro děti ucelený komplex péče, kde bude odpovídající sociální i zdravotnické zázemí a všichni potřební dětští specialisté budou pod jednou střechou,“ píše se v popisu sbírky.
Sbírka byla podle Gonsorčíkové motivována tím, že zaměstnanci považují stávající prostory v pavilonu G2 za nevyhovující a chtěli uspíšít přípravu nové stavby. „Pokud bude mít nemocnice studii a vizualizaci pediatrického centra, může jít pan ředitel na ministerstvo žádat o peníze,“ řekla odpoledne novinářům. Podle Jakoba ministerstvo zatím žádnou žádost na rekostrukci pediatrie neobdrželo.
V Česku vznikne centrální dárcovská banka stolice. Lékaři ji využijí pro léčbu závažných střevních infekcí
Číst článek
Budova je podle zaměstanců, kteří nadační fond založili, oddělená od jiných budov poskytujících péči dětským pacientům, takže je třeba děti převážet venkem. „Vybavení pokojů a přilehlé zázemí je již velmi zastaralé, působí tísnivě a depresivně,“ napsali zaměstnanci kliniky, která ročně pečuje asi o 1600 dětí. V plánu je podle Beneše zateplení a oprava střechy stávající budovy pediatrie.
Sbírka začala minulý čtvrtek. V úterý dopoledne, než se o ní začalo diskutovat na sociálních sítích a tématu se ujala média, bylo na účtu zhruba 40 000 korun. Do asi 15.30, kdy byla sbírka podle informací na webu Donio zastavena, se vybralo více než 200 000 korun.
Ve sbírkách už se na projekty v přímo řízených nemocnicích Ministerstva zdravotnictví v minulosti vybíralo, a to například před dvěma lety na hřiště a terapeutickou zahradu Fakultní nemocnice v Motole. Častější jsou ale dary různých nadačních fondů či neziskových organizací přímo nemocnicím, například přístrojů nebo peněz na výzdobu či jiné vybavení.