TI je pro centralizaci regionálních operačních programů. Předejde se tak korupci
David Rath, který strávil již druhou noc ve vazební věznici v Litoměřicích, nadále popírá svoji vinu v korupčním skandálu. Rathova kauza se vztahuje k zámku Buštěhrad na Kladensku. Z policejního spisu plyne, že tendr za 215 milionů zřejmě zmanipulovala spřízněná právnická firma ML Compet, která organizovala losování. A soutěž vyhrála jiná spřátelená stavební společnost Konstruktiva Branko. Podala nejnižší nabídku ze čtyř cenově velmi podobných.
„Bohužel to není tak neobvyklý způsob, jakým se veřejné zakázky manipulují. Zejména je to zřejmé v těch kauzách, kde do toho vstupují národní nebo evropské dotace. Velmi často je model nastaven tak, že je tady firma, která nabízí potenciálnímu příjemci, že mu zajistí zařízení dotace, například v regionálním operačním programu. Ale s tím, že poté bude muset na ně převést veškeré zařizování následných realizačních zakázek a oni budou jejich organizátory,“ vysvětluje David Ondráčka, ředitel české pobočky protikorupční organizace Transparency International a pokračuje:
O problematice korupce v oblasti evropských dotací mluvil na Rádiu Česko David Ondráčka, ředitel české pobočky protikorupční organizace Transparency International
„Tím pádem mají velký vliv na to, jak vybrat konečného dodavatele, třeba stavební firmu. Umí už s ní zařídit, aby zakázka byla dražší, než by být mohla. Potenciální provizi se potom snaží vybrat tímto způsobem.“
Ondráčka si dlouhodobě myslí, že regionální operační programy jsou dlouhodobě nastaveny špatně:
„Skrývají v sobě jakýsi střet zájmů, kdy regionální politici vybírají ředitele a vedení toho programu a zároveň sedí v regionální radě. Tedy spolu vybírají projekty a je v tom skrytá i kontrola.“
Ondráčka by byl pro zrušení těchto regionálních operačních programů a jejich centralizování do jednoho, který bude administrován na celostátní úrovni. Musí být také posílena kontrola.