Studenti Univerzity Karlovy pokračují v protestech. Jde jim o klima i odstoupení rektora Tomáše Zimy

Desítky studentů ve středu obsadily vchod do historické budovy Karolina, kde v noci na čtvrtek přespali. Škola nechala výjimečně budovu otevřenou. V budově chtějí zůstat i další noc. Studenti požadují mimo jiné konkrétní opatření vlády na ochranu životního prostředí. Důvody popsal České televizi mluvčí iniciativy Univerzita za klima Kryštof Tomáš Říha. „Aby vláda začala jednat, aby začala zavírat uhelné elektrárny, aby začala snižovat emise.“

Praha (Aktualizováno: 22:28 14. 11. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti z iniciativy Univerzity za klima zůstávají ve vstupní hale rektorátu Univerzity Karlova.

Studenti z iniciativy Univerzity za klima zůstávají ve vstupní hale rektorátu Univerzity Karlova. | Foto: Tereza Chlubná | Zdroj: Český rozhlas

Studenti chtějí ve vstupní hale rektorátu zůstat minimálně do pátku. Kromě většího důrazu na klima žádají studenti také rezignaci rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy. Rektor už dříve řekl, že odstoupit nehodlá a že se univerzita změně klimatu věnuje intenzivně.

Diskusi přesto vítá. „Je to i řekl bych výdobytek listopadu před 30 lety, že lidé mohou projevit svůj názor. Co se týká změny klimatu, měli jsme na dané téma několik debat, diskusí a připravujeme i úpravu vyhlašování veřejných zakázek tak, aby ti, kteří se ucházejí o veřejnou zakázku na Univerzitě Karlově, aby byli odpovědni svému okolí,“ uvedl Zima.

Stávka za klima: studenti zůstávají v budově Filozofické fakulty, policie přivolána nebude

Číst článek

„Rozhodli jsme se začít rektorát okupovat, naše podmínka je, že okupaci neukončíme, dokud rektor Zima neodstoupí,“ uvedla pro Českou televizi Michaela Babišová z iniciativy Univerzita za klima. 

„Nemáme důvěru v to, že bude dělat dostatečné kroky. Kroky, které dělá, jsou neetické,“ dodal pro Radiožurnál student FAMU Matouš Bičák.

Předseda Akademického senátu Univerzity Karlovy František Zahálka Radiožurnálu řekl, že studenti z iniciativy byli pozvaní na jednání pracovní skupiny senátu, ale nepřišli. K zapojení se do univerzitního senátu vyzval studenty i sám Zima.

Spolupráce s Home Creditem

Studenti rektorovi Tomáši Zimovi vyčítají několik kauz, hlavně spolupráci univerzity s úvěrovou společností Home Credit ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera, která patří mezi největší poskytovatele spotřebitelských úvěrů na světě a má silné zastoupení i v Číně.

Home Credit se ve smlouvě o spolupráci zavázal Univerzitě Karlově po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Vedení univerzity čelilo za toto partnerství kritice a firma pak od smlouvy sama odstoupila. Protestující prohlásili, že potřebují akademiky, kterým můžou věřit.

Studenti sepsali požadavky pro univerzity. | Foto: Tereza Chlubná | Zdroj: Český rozhlas

„Diskusi beru jako podnětnou, ale nevidím proto důvod k rezignaci a rezignovat nebudu,“ uvedl Zima. Rektora Zimu kritizují studenti i veřejnost kvůli činnosti Česko-čínského centra univerzity.

Centrum vzniklo před třemi lety a mělo podpořit spolupráci univerzity s akademickými institucemi Číny. Jak ale upozornil server Aktuálně.cz, některé akce centra více než milionem korun financovala čínská ambasáda prostřednictvím soukromé firmy akademiků, která se jmenovala stejně jako univerzitní výzkumné Středisko bezpečnostní politiky.

Pořadatelé konferencí v čele s bývalým tajemníkem centra Milošem Balabánem přitom tvrdili, že naprostou většinu nákladů platila univerzita. Sinologové z projektu Sinopsis, který je spojen s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, přitom akce kritizovali jako příliš příchylné k režimu porušujícímu lidská práva. Rektor Zima kauzu označil za selhání jednotlivce, kterému jde jen obtížně předcházet.

Kvůli sporným konferencím opustí Univerzitu Karlovu tři lidé. Zatajili spolufinancování čínskou ambasádou

Číst článek

„O konferencích jsem věděl, i o jejich programu. Chci říci, že na nich vystupovali přední odborníci z Česka i ze zahraničních univerzit, ty programy jsou veřejně dostupné, takže o nevyváženosti bych nechtěl hovořit. Univerzita Karlova je otevřena spolupráci s řadou institucí z Čínské lidové republiky, je tam bohatá vědecká spolupráce. Tak jako jiné univerzity i my spolupracujeme s institucemi na Tchaj-wanu.“

Činnost Česko-čínského centra pak ve středu Zima ukončil a zdůraznil, že zrušení centra nebude mít dopad na pokračování interního auditu a jeho závěry.

Zuzana Šťastná, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme