Na Třebíčsku utratí dalších 13 000 slepic. Ptačí chřipka pronikla do haly s genetickým zdrojem ve Vanči
Na Třebíčsku se potvrdila ptačí chřipka i v druhé hale s 13 000 slepicemi ve Vanči. I tento chov společnosti Líheň Studenec s geneticky cennými kusy bude zlikvidovaný, sdělil v úterý Petr Majer ze Státní veterinární správy. Jde o cennou drůbež, která je výsledkem dlouhodobého šlechtění.
Šlechtitelský a rozmnožovací chov podniku Líheň Studenec je podle Státní veterinární správy na vysoké úrovni, obdobný v jiných evropských zemích není. Drůbež z tohoto chovu je známá v Evropě, Asii i Americe. Utrácení začne ve středu.
Na Třebíčsku se objevila dvě nová ohniska ptačí chřipky. Bude nutné utratit 70 000 slepic
Číst článek
Ve Vanči, části obce Pyšel, už 15. února kvůli stejné nákaze utratili 11 500 slepic v první hale a o den později 44 000 slepic v Častoticích. Hospodářství na obou místech patří společnosti Líheň Studenec.
Před dvěma týdny uplatnila Státní veterinární správa na jednu ze dvou hal ve Vanči výjimku kvůli vysoké hodnotě chovu. „Přes veškerou snahu o zachování tohoto cenného chovu bohužel nyní vyšetření potvrdilo, že nákaza pronikla i do haly s genetickým zdrojem, takže bude nutné přistoupit k utrácení,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Z 15 vyšetřovaných vzorků uhynulých kusů drůbeže z této haly se nákaza potvrdila u 12. Ve Vanči virus podle veterinářů zasáhl šlechtitelský, prarodičovský a rodičovský chov slepic nosného typu. Z celkových 13 000 slepic patří do genetických zdrojů 2500 kusů.
Třetí ohnisko. V chovu na Třebíčsku je ptačí chřipka, bude nutné utratit 50 tisíc kachen
Číst článek
Hodnota této drůbeže je až desetkrát vyšší než u běžných užitkových slepic v chovech s produkcí konzumních vajec. Tomu bude podle veterinární správy odpovídat odškodné za jeho likvidaci.
„Pro letošek máme pro tyto účely na odškodnění chovatelů připravených 240 milionů korun, v případě zhoršení epidemie bychom požádali o navýšení rozpočtu,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný z KDU-ČSL v tiskové zprávě.
Vysoce patogenní ptačí chřipka subtypu H5N1 se v Česku letos vyskytla v pěti velkochovech, tři jsou na Třebíčsku. Ve Valdíkově na Třebíčsku kvůli tomu bylo utraceno 50 000 kachen na výkrm, které patřily společnosti AGRO-V. Před Valdíkovem byla dvě ohniska v Pardubickém kraji, v Kosoříně v okrese Ústí nad Orlicí a na farmě Sklené na Svitavsku.
Ve Skleném bylo začátkem tohoto měsíce usmrceno 20 000 kusů drůbeže a v Kosoříně 73 000 slepic a kohoutů.
V malých chovech veterináři tento rok zjistili 21 ohnisek nákazy, kromě toho se ptačí chřipka letos potvrdila v šesti případech u volně žijících ptáků.