Umírněný politik a signatář 'prohlášení čtyř', který chce jednat o vládě. Kdo je nový předseda ČSSD?

Do strany vstoupil Jan Hamáček v roce 2001, už od roku 1998 byl ale členem Mladých sociálních demokratů. Podívejte se na vizitku 39letého Jana Hamáčka, který byl v neděli na mimořádném sjezdu ČSSD v Hradci Králové zvolen novým předsedou strany.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček

Jan Hamáček | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Hamáček porazil ve druhém kole volby nového předsedy strany bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu. Podle oficiálních výsledků volby získal 272 z 516 platných hlasů.

Sociální demokraty povede Hamáček. Sjezd nového předsedu pověřil jednáním o vládě s ANO

Číst článek

Ve svém kandidátském projevu nabídl delegátům sjezdu snahu o sjednocení strany. Sociální demokraté by podle něho měli jednat s hnutím ANO o účasti na nové vládě. Pokud ČSSD zůstane v opozici, bude často stát proti vlastnímu programu, který vytunelovalo hnutí ANO. ČSSD by měla podle Hamáčka usilovat o resorty, díky kterým je možné prosazovat stranický program.

Zároveň s ohledem na trestní stíhání předsedy ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše Hamáček uvedl, že účast trestně stíhaných ve vládě není možná. Sjednocení vidí Hamáček v diskusi, nikoli „mečem a násilím“. „Žádný názor nemůžeme vylučovat z diskuse. Musí skončit to, že vedení ČSSD a její členové spolu nemluví,“ uvedl.

Hamáček je označován za diplomatického a zahraničněpolitického experta ČSSD. Podle tisku patří mezi „umírněné“ sociální demokraty. V listopadu 2013 se v 35 letech stal nejmladším předsedou sněmovny v historii ČR, před ním tento primát patřil sociálnímu demokratovi Miloslavu Vlčkovi, který byl v roce 2006 zvolen do čela poslanců ve věku 45 let.

Inspirujme se u čínských komunistů, citovali Hamáčka se Zemanem v Číně. Hamáček protestoval, text zmizel

Číst článek

Hamáček hovoří anglicky, španělsky, německy a francouzsky, ovládá základy ruštiny a polštiny. Jeho čtyřleté působení v čele Poslanecké sněmovny neprovázely výraznější kontroverze. Předloni v říjnu nicméně vyvolal silnou kritiku pravicové opozice jeho podpis pod prohlášením čtyř nejvyšších ústavních činitelů (kromě Hamáčka i prezidenta Miloše Zemana, předsedy Senátu Milana Štěcha a premiéra Bohuslava Sobotky), které bylo adresováno Číně v souvislosti s návštěvou dalajlámy v České republice.

Signatáři v něm zdůrazňovali, že schůzky politiků s dalajlamou by se neměly považovat za výraz změny oficiální české politiky k Číně.

V letech 2000 až 2002 byl členem řídicího výboru Evropských mladých sociálních demokratů (ECOSY), mimo jiné zastupoval Česko v Konventu mladých EU (2002). Mezi roky 2006 a 2008 také působil jako viceprezident a člen vedení Světové organizace sociálnědemokratické mládeže (IUSY).

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Datum a místo narození: 4. listopadu 1978, Mladá Boleslav
Vzdělání: studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor překladatelství - tlumočnictví/ekonomie (nedokončil)
Dosavadní funkce: místopředseda Poslanecké sněmovny (od listopadu 2017); předseda středočeské krajské organizace strany (od prosince 2016); místopředseda ČSSD (od března 2015; funkci obhájil loni); zastupitel Mladé Boleslavi (od října 2010); poslanec (poprvé zvolen v roce 2006, poté dvakrát obhájil, znovu zvolen i loni)
Kariéra: v letech 1996 až 2001 působil jako praktikant v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto; od roku 1998 si vydělával jako překladatel z angličtiny; v letech 2002 až 2004 byl tajemníkem klubu ČSSD v zastupitelstvu Středočeského kraje, poté působil ve funkci vedoucího zahraničního oddělení ČSSD (2004-2006) a byl poradcem pro zahraniční politiku tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka (2005-2006); v roce 2006 byl poprvé zvolen do sněmovny, od prosince 2012 byl jejím místopředsedou, do stejné funkce byl zvolen i po loňských volbách; po celé funkční období 2013 až 2017 byl předsedou sněmovny
Členství a funkce v politických stranách: členem ČSSD je od roku 2001, od roku 1998 byl členem Mladých sociálních demokratů (MSD), kterým v letech 2002 až 2006 předsedal; ve volebním období 2010 až 2013 byl stínovým ministrem obrany ČSSD; v roce 2010 působil také jako ústřední volební manažer ČSSD
Rodina: je ženatý, má dva syny

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme