„Po kulminaci řeky Bečvy jsme byli s kolegy na krátkou prohlídku těch hrází, kde voda v noci začala mírně prosakovat. Měli jsme obavy,“ říká starosta Troubek Martin Frgal
Voda má do Troubek ležících u soutoku Moravy a Bečvy dorazit nad ránem, informovalo vedení obce na sociálních sítích. Ve Frýdlantském výběžku je vyhlášen stav nebezpečí.
Kvalitu vody v řece Bečvě hlídají již rok a půl perloočky, které jsou nonstop sledovány. Ministerstvo životního prostředí po půl roce opět hledá způsob, jak stanici financovat.
Soud jako viníka označil firmu Energoaqua. Není jisté, co havárii předcházelo, proto tomu nemůže být firma trestně odpovědná. Věc je tudíž přestupek. Dál bude rozhodovat Krajský soud v Olomouci.
„Čekal jsem, že buď to padne jasné odsouzení konkrétní společnosti, nebo naopak jasné osvobození a vyšetřování se zaměří jiným způsobem,“ říká ministr životního prostředí z KDU-ČSL Petr Hladík.
„Musel to být někdo, kdo s takovými chemikáliemi běžně zachází. A to je v podstatě jenom nějaká čistírna odpadních vod nějaké fabriky,“ říká přírodovědec Jakub Hruška.
Podle státního zástupce znečistila Energoaqua Bečvu jedovatými kyanidy a šestimocným chromem nejméně na 37 kilometrech řeky. Obžaloba uvádí, že to mělo za důsledek masivní úhyn více než 39 tun ryb.
Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí řediteli firmy Oldřichu Havelkovi rok až pět let vězení
Obžalovaný ředitel firmy se závěry znalce nesouhlasí. „Toto je pohádka o Červené karkulce. Je tam jedna nepravda za druhou. To už je úsměvné,“ řekl novinářům před soudní síní Havelka.
V místech, kde se rybáři standardně brodí při lovu ryb nebo se tam chodí během letních měsíců široká veřejnost koupat, je vody sotva po kotníky a nepříjemně zapáchá.
Kontaminované vody unikaly do řeky Bečvy při její otravě postupně několik hodin, tvrdí znalecký posudek Jihočeské univerzity. Ve středu se jím zabýval vsetínský okresní soud, který havárii projednává.
Petr Bejček za hlavní chybu označil, že při havárii vyjel pouze olomoucký inspektorát, zasažené území se rozkládalo ve dvou krajích. Chtěl by vytvořit registr všech výpustí do řek.
Před rokem v létě umístil Výzkumný ústav vodohospodářský na řeku Bečvu nový přístroj monitorující znečištění toku. Ministerstvo životního prostředí mělo rok na to, aby vyřešilo další financování.
Bývalý ředitel inspekce Erik Geuss podal v říjnu loňského roku žádost o odvolání z funkce k 7. prosinci. Avizoval, že odstoupí kvůli politickým tlakům, které cítil po otravě řeky Bečvy v září 2020.
V kauze Bečva ze září 2020 vypovídají první svědci. Obhájce obžalované firmy Energoaqua požaduje i předvolání bývalého premiéra Andreje Babiše a exministra životního prostředí Richarda Brabce.
Mohou být obžalovaná firma Eenergoaqua a její ředitel skutečnými viníky? Má soud k dispozici důkazy umožňující spravedlivý rozsudek? Odpovídá vsetínský zastupitel Michal Berg.
Ani po více než dvou letech není jasné, kdo zavinil ekologickou havárii na řece Bečvě, při které uhynulo přes čtyřicet tun ryb. Spěje vyšetřování k odhalení viníka, nebo spíše směřuje do ztracena?
Soud své rozhodnutí zveřejnil na portálu eJustice ve čtvrtek s tím, že rozhodnutí soudu I. stupně bylo zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání.
Ekolog Jan Husák se pokouší o objasnění havárie na řece Bečvě už dva roky. Podle České inspekce životního prostředí ji způsobily jedy, stále ale neexistuje přímý důkaz, odkud do řeky přitekly.
Zatímco rybáři se snaží život v řece obnovit, viník ani po dvou letech od ekologické havárie nebyl potrestán - spis k případu od června leží u olomouckého krajského soudu.
Podobnost s Bečvou stran nejistoty, zatuchlosti a vsouvání odpovědnosti do bot druhým je tu stejná s tím rozdílem, že tady dostala mezinárodní rozměr, píše v komentáři Ivan Štern.
Geuss své rozhodnutí opustit post ředitele inspekce oznámil přímo v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Podle něj prý bude z tohoto kroku spousta lidí nadšeno.
„Věc se teď přesune ke Krajskému soudu v Ostravě, pobočce v Olomouci, který o mé stížnosti rozhodne,“ uvedl Sachr. Rozhodnutí by podle něj mohlo trvat déle. „Za 14 dní to asi nebude,“ řekl Sachr.