Otravu Bečvy kyanidem přežili i vzácní mlži. Osud velevrubů tupých závisí i na obnovení rybí populace

V náhonu řeky Bečvy, ale i v její části zasažené kyanidem přežili vzácní mlži. Vyplynulo to z průzkumu expertů Agentury ochrany přírody a krajiny. Velevruby tupé objevili odborníci nejen v místech, kde byl přítok vody v době otravy přerušen, ale i v Bečvě nad jezem v Lipníku nad Bečvou. Podle zástupců agentury tak minimálně část mlžů přežila i v té části toku, která byla otravou zasažena, informovala agentura na svých stránkách.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bečva pod Choryňským mostem, odtud začaly hynout ryby

U Lipníku na Bečvou našli odborníci měkkýše, kteří přežili otravu části toku | Foto: Jakub Troníček | Zdroj: Český rozhlas

Jeden z nejohroženějších evropských měkkýšů, velevrub tupý, má největší lokality svého výskytu na Moravě v Bečvě a zejména v jejích náhonech. Dva ze čtyř leží v úseku zasaženém kyanidem. Odborníci z agentury prozkoumali jeden z nich, šlo o náhon Strhanec mezi Lipníkem nad Bečvou a Přerovem.

Vsetínští kriminalisté provedli na Bečvě vyšetřovací pokus. Řeku obarvili netoxickým fluoresceinem

Číst článek

„Přítok vody z Bečvy do náhonu byl v průběhu otravy přerušen, proto se předpokládalo, že populace tohoto druhu přežila. Následný monitoring skutečně prokázal, že populace velevruba ani jiných mlžů nebyly nijak dotčeny,“ uvedla agentura na svých stránkách.

Překvapením pro odborníky však byl nález několika živých velevrubů tupých a škeblí říčních i v Bečvě nad jezem v Lipníku nad Bečvou, kudy proudil smrtící kyanid. „To, zda budou velevrubi a škeble říční v Bečvě žít i v budoucnu, ale závisí na přežití rybí obsádky. Velcí mlži čeledi Unionidae totiž potřebují v larvální fázi ke svému úspěšnému vývoji i ryby. Jak bude vývoj jejich populací v dalších letech probíhat, bude tedy záviset i na rychlosti obnovy rybí obsádky,“ uvedl Luboš Beran z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Podrobný průzkum živočichů v otravou zasaženém úseku Bečvy a navazujících přítocích zajišťuje agentura na základě úkolu ministerstva životního prostředí. Průzkum ryb a bentosu zadala Ústavu biologie obratlovců Brno, jehož odborníci se již v polovině listopadu pustili do průzkumu 13 lokalit od Valašského Meziříčí až po Přerov. Další průzkumy dělají přímo experti agentury.

„Hodnoticí zprávu o aktuálním stavu organismů v Bečvě dokončíme v prosinci. Vedle toho jsme zadali přípravu návrhu opatření, která by podpořila rychlejší oživení zasaženého úseku Bečvy, tento návrh bude dokončen v pololetí příštího roku,“ doplnil ředitel sekce ochrany přírody a krajiny Agentury ochrany přírody a krajiny Pavel Pešout. Na průzkumech a přípravě dalších kroků agentura spolupracuje také s Českým rybářským svazem a Povodím Moravy.

Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Do řeky vypustil 20. září kyanid dosud neznámý pachatel, případ stále vyšetřují vsetínští kriminalisté. Podle odborníků kyanid zasáhl vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři 40 tun ryb ze zasažené části Přerovska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme