Úspěšní mladí Češi převezmou Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu

Talent, sport, dobrovolnictví a expedice - čtyři oblasti, ve kterých mají šanci vyniknout studenti, kteří usilují o Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu. V České republice bylo v roce 2014 do programu zapojených skoro tisíc mladých lidí. Sami si stanovují cíle ve zmíněných čtyřech oblastech. Těm nejšikovnějším dnes v Černínském paláci předá ocenění Její královská Výsost hraběnka z Wessexu, manželka britského prince Edwarda, nejmladšího syna královny Alžběty II. a prince Philipa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceny vévody z Edinburghu

Ceny vévody z Edinburghu | Foto: Mezinárodní cena vévody z Edinburghu

„Už po asi půl roce v programu jsem si začal všímat toho, že tam něco je, něco se objevuje, a já jsem se opravdu začínal cítit sebevědomě," popsal už dřív jeden z držitelů ceny Petr Kolařík, jak mu program pomohl v osobnostním růstu.

A nejen v tom. Zřejmě i díky ceně se Petr dostal na jednu z britských univerzit. „Na mém motivačním dopise určitě působilo velmi dobře, že mám tu cenu za sebou. Že to pro mě znamenalo velmi moc, mi zdůvodnili až poté, co jsem přijel do Anglie," dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úspěšní mladí Češi převezmou Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu. Smysl projektu přiblížil Vojtěch Koval

Podobně jako Petr chtějí na ocenění dosáhnout každoročně stovky českých studentů. Do letošního výběru pronikla třeba devatenáctiletá Lucie, která přeplavala Gibraltarský průliv. Smělý cíl si dal i sedmnáctiletý Petr. Chce změnit postoj Čechů k politice. A patnáctiletá Tereza zase míří vysoko v bojovém umění kung-fu.

Šéf české větve programu Ondřej Lochman vysvětluje, že ocenění jim má pomoci k vyššímu sebevědomí a naučit je trpělivost nebo si dobře organizovat čas. „Síla toho programu je určitě v tom, že to dokáže změnit váš postoj. Program vás přesvědčí, že to zvládnout můžete."

Pro zisk ocenění se studenti zdokonalují ve čtyřech oblastech - v talentu, sportu, dobrovolnictví a takzvané expedici.

Zatímco v prvních třech bodech plní za pomoci dospělého mentora předem stanovené cíle, expedice je čeká na samém konci programu. Pravidelně obnáší výjezd do přírody mimo dosah civilizace. Tam musejí prokázat, že se umí v netradičních podmínkách postarat o sebe i o ostatní.

Ocenění pro desítky nejlepších

Ocenění letos získá několik desítek nejlepších. „Těch 40, kteří tam jsou, kteří dostanou ocenění, se dva roky museli hodinu týdně věnovat se svým vedoucím každé této oblasti. Za to, že to vydrželi a dokázali ve všech oblastech býti nejlepšími, jim bude udělena tato cena," popisuje Ondřej Lochman.

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu se uděluje ve třech kategoriích - bronzové, stříbrné a zlaté. Jednotlivé stupně se liší tím, jak dlouho studenti stanovené cíle plnili. Program je otevřený studentům ve věku od 14 do 24 let.

Cenu založil skoro před šedesáti lety manžel současné britské královny princ Philip. Důvodem bylo, že plno Britů se nevrátilo z druhé světové války a princ Philip tak chtěl podpořit obnovu vzdělávání a společnosti. V současné době funguje projekt ve více než 140 zemích světa.

Eliška Malínská, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme