„Z výsledků je možné odhadnout, že se zhoršuje úroveň čtení. Děti čtou méně a také hůř, než četly dřív,“ avizuje finský ministr v pořadu Interview Plus.
Přenesme se o 85 let zpět, do 15. listopadu 1939. Na pražský Albertov se tehdy převážně studenti přišli rozloučit s Janem Opletalem. Poslední rozloučení přerostlo do velkého protestu proti okupantům.
Inspiraci našel tým u jedné ze svých členek, která pracuje v Alzheimer centru. Ta je upozornila na skutečnost, že příprava léků zabere několik hodin denně, ve větších centrech to může být až 6 hodin.
Ministerstvo školství propojení studia se zkušenostmi z reálného prostředí podporuje. A podle resortu by mohlo být přínosné rozšíření i na další univerzity, což některé školy vítají.
„Naše ekonomka zatím škody vyčíslila na jedenáct milionů,“ říká ředitelka zaplaveného gymnázia v Jeseníkách. Škole na účet přispívají i bývalí absolventi.
Vysoké školy mají koleje v tomto období plné už tradičně. To je i jeden z důvodů, proč roste zájem studentů o bydlení v bytě. Studenti nejčastěji vyhledávají spolubydlení ve vícepokojových bytech.
„Více než deset tisíc studentů a pedagogů bylo zabito, zraněno, uneseno, zadrženo nebo nějak jinak zasaženo,“ uvedla Světová koalice na ochranu vzdělávání.
Otázka zákazu mobilních telefonů ve školách byla předmětem mnoha vědeckých studií, které ale nepřinesly jednotné výsledky. Samotný zákaz totiž nestačí, školy jej musí žákům vysvětlit a obhájit si jej.
Pozitivně se k zákazu zatím staví i samotní žáci, například jedenáctiletá Halima: „Myslím si, že je to opravdu dobrý nápad. Kvůli telefonům se při hodině nedokážeme soustředit.“
Slavnostní přísahou v severočeském Žatci a Hranicích na Moravě ve středu končí pilotní ročník armádního výcviku pro středoškoláky. Náleží jim odměna asi 30 tisíc korun.
Příprava budoucích armádních tělocvikářů má na Karlově univerzitě už 70letou tradici a čtyřdenní výcvik s minimem spánku a jídla prověřuje všechno, co se studenti během studia naučili.
Studentské hnutí, které za demonstracemi stojí, v pondělí na 48 hodin protesty přerušilo a jeho vůdce prohlásil, že nechce reformy „za cenu takového krveprolití“.
Podle úřadů byly tento týden při střetech zraněny také tři stovky policistů. V Bangladéši platí celou sobotu zákaz vycházení, který úřady vyhlásily kvůli studentským demonstracím.
„Můj otec a bratr pracovali s českou armádou v Afghánistánu. Měli jsme také vlastní podnik a život byl dobrý, než vládu převzal Tálibán a museli jsme utéct,“ říká Safa.
Armáda se pro službu v uniformě snaží zaujmout mladou generaci. Za čtyřtýdenní výcvik dostanou studenti zaplaceno. Budou se učit taktiku, první pomoc, ale také střelbu nebo hod granátem.
Mladí univerzitní učitelé v Česku si stěžují, že jejich platy jsou menší než na středních a základních školách. Jejich iniciativa chce do vysokého školství přidat 11 miliard korun.
Loni 21. prosince při tragické události střelec, který byl studentem fakulty, v budově v centru Prahy zabil 14 lidí, následně i sebe a dalších 25 lidí zranil.
„Nevíme, co se v našem kampusu stane. Upřímně řečeno, je to ostuda, že vedení školy chce raději zasáhnout silou, než jednat s námi studenty,“ říká studentka z Univerzity George Washingtona.
„Většina studentů je velmi znepokojena tím, co se děje v Gaze. Řada protestujících ale otevřeně podporuje Hamás. Je to celá škála názorů. Většina studentů ale žije v informační bublině,“ říká Klvaňa.
Současnou vlnu studentského aktivismu zažehl incident z 18. dubna, kdy vedení Kolumbijské univerzity v New Yorku poslalo policii na studenty, kteří se utábořili uprostřed jejího kampusu.
Desítky lidí předešlou noc obsadily budovu Hamilton Hall ve snaze vynutit si přerušení veškerých finančních vazeb na Izrael. Policisté podle AP v noci na středu vyvedli z budovy 30 až 40 osob
Sedmnáctiletou dívku převedli z domácího vězení do vyšetřovací vazby, protože přišla domů pozdě. Byla tak první nezletilou školačkou, kterou zavřeli do vazební věznice kvůli protiválečným protestům.
Policie proti studentským demonstracím zasahovala na mnoha školách v USA. Studenti chtějí, aby školy přerušily finanční vazby s Izraelem a firmami, které podporují izraelské operace v Pásmu Gazy.
Vyrobená lavička je dohladka vybroušená a kopíruje postavu, takže se na ní hezky sedí. A právě část stromu v podobě lavičky se vrátí do míst, kde vánoční smrk vyrostl.