Ústavní soud zrušil sociální škrty. Norma bude platit do konce roku

Ústavní soud zrušil balík sociálních škrtů, ale dal vládě šanci k jeho novému přijetí správným způsobem. Zrušení začne platit na konci roku. Do té doby buď zákonodárci schválí novou úpravu, a nebo začne platit stav před letošním prvním lednem. Způsob přijetí posuzoval soud na žádost sociálních demokratů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud v čele s předsedou Pavlem Rychetským vyslovuje svůj verdikt

Ústavní soud v čele s předsedou Pavlem Rychetským vyslovuje svůj verdikt | Foto: Tomáš Adamec

Zákon loni v listopadu prošel ve stavu legislativní nouze. A právě zneužití tohoto institutu v zákonodárném procesu opozice napadla. Plénum 15 ústavních soudců se nezabývalo tím, co je v tomto zákoně obsaženo, ale pouze způsobem, jakým byl zákon přijat.

Soud se zaobíral hlavně otázkou, jestli vládní koalice vůbec měla právo navrhnout, aby tyto sociální škrty byly schváleny ve stavu legislativní nouze. To je zvláštní režim, kdy se mimo jiné nehledí na celou řadu jindy závazných lhůt. Využívá se hlavně při likvidaci živelných událostí, hromadných neštěstí a v podobných mimořádných situacích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Nováček analyzuje rozhodnutí Ústavního soudu ve Světě o druhé.mp3

Ústavní soud dospěl k závěru, že takové podmínky tu loni na podzim nebyly. Jinými slovy přiklonil se k argumentům opoziční ČSSD, která návrh podala, a která v něm uvedla, že vláda znemožnila demokratickou diskusi o schvalované normě.

Je tedy zřejmé, že statutární místopředseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka má z dnešního nálezu radost: „Vážím si faktu, že se Ústavní soud jednoznačně vyjádřil na podporu ochrany práv parlamentní menšiny, že musí být šetřena práva opozice při projednávání návrhu zákonů.“

Kvůli návrhu sociálních demokratů soud svolal dvě veřejná jednání a vyslechl premiéra Petra Nečase (ODS) a předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS).

Místopředsedkyně ústavního soudu Eliška Wagnerová při vyhlášení nálezu mimo jiné řekla, že vládou schválené zákony nejsou legitimní. A soudci při rozhodování vyšli především z principu pluralismu.

Ústavní soudci zohlednili příjemce sociálních dávek

Místopředsedkyně ústavního soudu Eliška Wagnerová připustila, že podmínky pro to zrušit zákon tak, aby nikdy účinnosti nenabyl, tzn. zpětně, byly jednoznačně splněny. Ale takové rozhodnutí by mělo zásadní dopad na příjemce sociálních dávek a velkou část občanů, proto byli ústavní soudci shovívaví.

„V okamžiku, kdy už naskočila nová úprava a začaly se vyplácet dávky v nové výši, tak bychom tím nálezem způsobili nesmírný chaos a patrně poškodili adresáty dávek a to je to poslední, co by ÚS chtěl,“ řekla Wagnerová.

Eliška Wagnerová také zdůraznila, že musí být zachováno právo jednotlivých stran se k projednávaným normám dostatečně vyjádřit. Podobně pak musí být podle ústavního soudu umožněno stranám obstruovat jednání ve sněmovně.

zleva soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová, předseda soudu Pavel Rychetský a místopředseda soudu Pavel Holländer | Foto: ČTK

Podle politického analytika Českého rozhlasu Petra Nováčka se v nálezu ÚS hovoří o tzv. podstatných náležitostech demokratického právního státu.

„Je velmi vážná věc říci, že parlament nerespektuje zásady demokratického diskurzu, že nedává opozici dostatečnou možnost, aby vyjádřila své názory a uplatnila své pozměňovací návrhy, a aby se to vše dělo před zraky veřejnosti a médií, protože v tom je podstata demokracie,“ říká Nováček.

Parlament nemůže postupovat svévolně

Ústavní soud tímto svým rozhodnutím zneplatnil všechny zavedené změny, přesto však podle Nováčka nevstoupil do politické soutěže stran, protože vláda, přestože má ve sněmovně většinu, nemůže určovat i pravidla diskuse ve sněmovně.

„Ani parlament, byť určuje zákony včetně jednacího řádu dolní a horní komory, nemůže postupovat svévolně, ale v duchu ústavních zásad a tradice, která se z nich nemůže vymykat,“ vysvětluje zásah Ústavního soudu Nováček.

Naprosto zásadní sdělení vidí Nováček v tom, že ve stavu legislativní nouze lze podle opakovaného verdiktu schvalovat věci, které jsou urgentní, neopravitelné, a tímto způsobem nesmí ani vládní většina uměle urychlovat legislativní proces, byť by to z hlediska chodu státu bylo užitečné.

„To, že Ústavní soud řekl ano, ale balíček bude platit do 31. prosince, je moudré řešení, protože kdyby to zrušil se zpětnou platností, znamenalo by to obrovské potíže při přepočítávání nemocenských, sociálních dávek apod., takto umožňuje udělat věci z ústavního hlediska čistě a nenastolit chaos,“ dodává Petr Nováček.

Dávky se mohou vrátit do původní podoby

Vláda má teď necelých 10 měsíců na to, aby připravila a řádným zákonodárným procesem nechala schválit nový balík úspor, který zřejmě bude ve velmi podobném znění.

Pokud se jí to náhodou nepodaří, pak po dnešku platí, že by se silvestrovskou půlnocí vyplácení podpory v nezaměstnanosti, v mateřství a další dávky sociálních dávek podle 17 různých zákonů vrátili do stavu před letošním novým rokem.

Martin Drtina, Michaela Vydrová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme