Na severu Moravy je překročena kapacita krematorií. Situace se musí vyřešit v řádu dnů, řekl Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu uvedl, že bude vypracována statistika naplnění krematorií v jednotlivých krajích. Už nyní je jasné, že kapacita krematorií je překročena na severu Moravy a v některých dalších regionech se blíží limitu. Šéf ČSSD mluvil i o očkování proti koronaviru a zajištění potřebného materiálu.
„Ústřední krizový štáb byl vyzván, aby reagoval na naplněné kapacity krematorií v Moravskoslezském kraji. Na starost to má ministerstvo pro místní rozvoj. Dohodli jsme se, že bude vypracována statistika naplnění krematorií v jednotlivých krajích, detailnější informace dostaneme v pátek,“ řekl Hamáček. Postup chce společně koordinovat se sdružením pohřebnictví.
„Situace se musí vyřešit v řádu dnů. V nejbližší době dojde k převozu 50 těl do krematoria v Hustopečích,“ doplnil Hamáček. Největší kapacity mají podle něj spalovny v Praze.
‚Situace není dobrá‘
Ministr vnitra uvedl, že mimo oblasti pohřebnictví krizový štáb diskutoval především o situaci ohledně koronaviru a s tím souvisí i očkování. „Obecně vzato situace není dobrá, pohybujeme se na světové špičce nových případů. Vláda dělá všechno pro to, aby přijímaná opatření byla efektivní. Je klíčové, abychom je všichni dodržovali a věřili v jejich efektivitu,“ uvedl Hamáček.
„Dokud nebude společnost proočkována, jiná než tvrdá opatření spočívající v omezení kontaktů a přenosů nejsou možná,“ dodal.
Žádné komplikace u náběhu očkování podle šéfa Ústředního krizového štábu nejsou a kraje se průběžně přidávají. Stát podle Hamáčka vytváří také 50procentní rezervu vakcinačního materiálu, jako jsou například injekční stříkačky.
„Co se týká očkování policie, ministerstvo vnitra uplatnilo požadavek v první fázi na 1100 osob. Spadají sem i hasiči a další zaměstnanci ministerstva. Předpokládáme, že to zvládneme vlastními silami a očkování provede zdravotnické centrum resortu,“ uvedl k očkování Hamáček.
S většinou policistů podle něj ministerstvo počítá až v druhé březnové fázi. Průměrný zájem mezi policisty je podle policejního prezidenta Jana Švejdara asi 60 procent. S očkováním strážníků se podle Hamáčka počítá také ve druhé fázi.
Z úterý přibylo v Česku rekordních 17 278 nakažených – to je podle dat ministerstva zdravotnictví nejvíce od vypuknutí epidemie. Mírně ubylo množství hospitalizovaných pacientů, ke středečnímu ránu jich je 7001, ve vážném stavu je přibližně tisícovka z nich.
Rizikový index protiepidemického systému (PES) ke středečnímu dni klesl na 86 bodů. Už víc než týden tak odpovídá nejpřísnějšímu, pátému stupni pohotovosti označovanému jako kritický stav, při němž se nákaza šíří komunitně a kapacity nemocnic se blíží svému limitu.
Opatření v zemi odpovídají pátému stupni od 27. prosince. Vláda před Vánocemi uvedla, že to tak zůstane minimálně do neděle 10. ledna. Kvůli nepříznivé epidemické situaci a zhoršující se situaci v nemocnicích budou s největší pravděpodobností platit i příští týden.
Online reportáž
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, omlouváme se, ale z technických důvodů musíme ukončit tuto online reportáž. Dění kolem koronaviru tak budeme nově sledovat v tomto článku . Děkujeme za pochopení.
‚PROPUKLA ANARCHIE.’ Uzavření skiareálů v souvislosti s epidemií koronaviru bylo kontraproduktivní. Myslí si to provozovatel lyžařského střediska v Bílé na Frýdecko-Místecku Jaroslav Vrzgula. Podle něj vlekaři mohli v době provozu vleků chování lidí usměrnit a na dodržování předepsaných opatření dohlédnout. V okamžiku, kdy vláda sjezdovky uzavřela, vypukla na nich podle Vrzguly anarchie. Provozovatel největšího lyžařského areálu v Beskydech to ve čtvrtek řekl ČTK.
PRAŽSKÉ NEMOCNICE NEJSOU NA HRANĚ KAPACIT. Množství personálu nakaženého covidem-19 se v pražských nemocnicích na většině míst zvýšilo. Nemocnice však zatím nepociťují nedostatek personálu. Více zaměstnanců nakažených covidem-19 je nyní ve Fakultní nemocnici v Motole. Aktuálně je v izolaci 383 z téměř 6000 zaměstnanců. V polovině prosince 2020 jich byla zhruba polovina, vyplývá z údajů zveřejněných na twitteru nemocnice. Zvýšilo se i množství hospitalizovaných osob, u nichž byla potvrzená nákaza novým koronavirem. Zatímco poslední dny loňského roku bylo nakažených v nemocnici 86, ve středu 6. ledna jich bylo 119 a z toho 36 z nich bylo v těžkém stavu
KOLAPS ZDRAVOTNICTVÍ VE VELKÉ BRITÁNII? Británie se připravuje na možný kolaps zdravotnictví v Londýně, který by nastal v důsledku šíření nemoci covid-19. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedl ministr zdravotnictví Matt Hancock. Do stavu pohotovosti byla opět uvedena polní nemocnice státního zdravotnického systému NHS s názvem Nightingale (Slavík), která pacientům sloužila už na jaře.
STAV NOUZE V TOKIU. Japonská vláda ve čtvrtek rozhodla o vyhlášení stavu nouze v hlavním městě Tokiu. Platit bude od pátku do 7. února, informovaly světové agentury. Metropole ve čtvrtek zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem od začátku epidemie. V Tokiu se za posledních 24 hodin nakazilo 2447 lidí. Více se dozvíte v článku.
TRASOVÁNÍ V ČESKU. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) hodnotí pozitivně, jak v Česku funguje trasování případů covidu-19. Novinářům po jednání vlády řekl, že systém má fantastické výsledky ve chvíli, kdy některé země na trasování již rezignovaly. Podle Blatného se aktuálně zavádí systém automatických textových zpráv, které by lidi o hovoru z hygieny informovaly předem.
RYANAIR RUŠÍ LETY. Irská letecká společnost Ryanair kvůli novým protikoronavirovým opatřením v Británii a v Irsku ve čtvrtek výrazně zhoršila výhled počtu přepravených cestujících na nejbližší měsíce. Největší nízkonákladový letecký dopravce v Evropě zároveň protiepidemická opatření vlád označil za drakonická a neúčinná, hospodaření podniku už to ale celkově neovlivní. Finanční rok totiž končí v březnu a většina letů, které je teď Ryanair nucen zrušit, by stejně byla ztrátová.
POSUNUTÍ TERMÍNU PRO PŘIZNÁNÍ DANĚ Z NEMOVITÝCH VĚCÍ.
KDY SE ČESKO DOSTANE K ‚NORMÁLNÍMU’ ŽIVOTU? V nižším stupni rizika, než je pět, se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) počítá s tím, že pokud lidé budou mít test nebo prodělali koronavirus před méně než 90 dny, budou například moct na různé kulturní akce. „Odpovědnost nás všech, opakované antigenní testování a očkování - to jsou věci, které nás přibližují normálnímu životu,” řekl. U očkování podle něj záleží na tom, kolik procent populace bude mít za sebou obě dávky vakcíny.
Foto: Michal Krumphanzl/ČTKPRODLOUŽENÍ NOUZOVÉHO STAVU? Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že Česko pravděpodobně zůstane v pátém stupni rizika protiepidemiologického systému i přístí týden. „Je pravděpodobné, že s ohledem na epidemiologický stav bude nutné nouzový stav prodloužit. Myslím si, že to bude potřeba,” řekl.
„Nemyslím si, že bychom měli čekat a nic nedělat. Na to, aby se opatření plně projevila, je zhruba 14 plus dní. Čekáme nikoliv s rukama založenýma v klíně, potřebujeme zhodnotit, zda jsou opatření funkční. Pokud se v příštím týdnu situace nezlepší, potom budeme konat,” dodal. Připomněl také, že pokud opatření nejsou dodržovaná, nová nepomohou.
DOSTUPNOST VAKCÍN V ČESKU. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že dávky od firmy Pfizer a BioNTech, které měly dorazit tento týden, mají nemocnice už od úterý. Původně mělo do Česka v lednu dorazit také 80 tisíc dávek vakcíny Moderna, kterou ve středu schválila Evropská komise a doporučila Evropská léková agentura. „Potvrzených je zatím 20 tisíc,” řekl.
TVRDŠÍ OPATŘENÍ? Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zároveň upozornil, že mimořádná opatření se mohou i zpřísnit, rozhodne se příští týden.
„Vždy je možné ještě pravidla upravit. Rozhodli jsme se, že připravíme detailní plán toho, jaká opatření platí v dalších zemích. Na základě tohoto jednání se budeme rozhodovat, jakým způsobem půjdeme dál. Je možné ještě opatření zpřísnit, na druhou stranu podle epidemiologické situace se chceme rozhodnout během příštího týdne, protože teprve potom se objeví opatření z prosince,” vysvětlil. Dodal, že je možné během několika dnů spustit i „polní” nemocnice v Praze a Brně, pokud to bude potřeba.
LYŽAŘSKÉ AREÁLY SE NEOTEVŘOU. Vláda ve čtvrtek jednala také o tom, jestli se opět otevřou lyžařské areály. Ačkoli je podle svých slov ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (za ANO chtěl nechat ve speciálním režimu dostupné, nestalo se to. „Byl jsem pověřen vládou, abych okamžitě začal připravovat kompenzační program pro lyžařské areály,” řekl. Rozhodnutí se dotýká 450 středisek.
Zavření areálu posléze zdůvodnil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) takto: „Ski areály nejsou rozhodně místy, kde by docházelo k omezování sociálního kontaktu. To vede k opatřením.”
KDY SE PROJEVÍ MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ? „Pravidla, jaká byla nastavena 27. prosince, by se měla projevit během příštího týdne,” řekl ministr zdravotnictví Jan BLatný (za ANO) na tiskové konferenci. Kdyby se situace měla zhoršit, vláda podle něj bude znovu jednat o prodloužení nouzového stavu. Dodal, že i po 15. lednu budou Čechům k dispizici bezplatné antigenní testy za stejných podmínek jako nyní. Podle Blatného pomáhají epidemii zvládat. „Má potenciál snížit virovou nálož v populaci,” řekl.
ODŠKODNÉ PRO PODNIKATELE. Firmy a podnikatelé žádají po státu kvůli proticovidovým opatřením odškodné za více než devět miliard korun. Na ministerstva vnitra a zdravotnictví přišlo ke konci loňského roku 641 žádostí. Píše o tom deník E15. Ministerstvo vnitra registrovalo žádosti za 5,6 miliardy korun, ministerstvo zdravotnictví za 3,6 miliardy. Více si přečtete v článku.
ODOLNÁ NĚMECKÁ EKONOMIKA. Poptávka po zboží vyrobeném v Německu v listopadu překonala očekávání. Objem zakázek německého průmyslu se ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 2,3 procenta, zatímco analytici počítali s poklesem. Zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad, je další ukázkou toho, že největší evropská ekonomika je v době koronavirové pandemie nečekaně odolná. Analytici v průměru očekávali, že zakázky za listopad klesnou o 1,2 procenta. Nejlepší odhad počítal s růstem pouze o 1,1 procenta.
NAKAŽENÍ V PRAZE. V Praze ve středu přibylo 1763 potvrzených případů koronaviru, je to čtvrtý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Oproti úterý, kdy byl počet nových případů za jeden den rekordní, odhalily laboratoře zhruba o 300 nakažených méně. Aktuálně se v metropoli s nákazou potýká 15 369 lidí, nejvíc od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
OLYMPIJSKÁ POCHODEŇ. Vláda tokijské metropolitní oblasti zrušila plánované vystavování olympijské pochodně na různých místech japonské metropole, aby „omezila shlukování lidí a další šíření covidu-19”. V pátek začne v Tokiu a třech sousedních prefekturách platit kvůli zvýšenému počtu případů nákazy koronavirem stav nouze.
PES KLESL O DVA BODY. Epidemický index PES ve středu oproti středě klesl o dva body na 84 bodů. Devátý den v řadě zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni epidemické pohotovosti.
17 668 NAKAŽENÝCH V ČESKU. Česko ve středu znovu zaznamenalo rekordní počet nových případů covidu, testy odhalily 17 668 nakažených. S nákazou se teď potýká 132 725 lidí. V nemocnicích bylo ve středu 7143 lidí s covidem, z nich 1061 ve vážném stavu. Odborníci čekají, že počty hospitalizovaných ještě porostou.