V ČR mohou poslat SMS na tísňovou linku jen neslyšící, o rozšíření služby se neuvažuje
Textové zprávy sehrály důležitou roli při zneškodnění teroristů při nedávných útocích v Paříži. Pracovník tiskárny, který se před útočníky schoval pod dřez, pomocí SMS komunikoval s policií. Ta i díky tomu útočníky zneškodnila. V Česku mohou poslat esemesku na tísňovou linku jen neslyšící. Záchranné složky lidem radí, aby v podobných případech také kontaktovali přes textové zprávy své blízké.
„Byl jsem skrčený, a proto jsem nemohl sáhnout po telefonu, který jsem měl v kapse. Ale v určitém okamžiku jsem zariskoval a můj první instinkt bylo vypnout zvonění. Nechal jsem jen vibrace, ale musel jsem si dávat pozor, abych udělal co nejméně hluku,“ popsal Lilian Lepère, který v úkrytu tiskárny u Paříže strávil osm hodin.
26letý grafik pak poslal esemesku svým přátelům a blízkým a policie s ním navázala kontakt přes mobilní telefon jeho matky. Pokud by se v Česku někdo dostal do podobné situace a nemohl mluvit, měl by postupovat podobně.
V Česku nejde poslat SMS na tísňovou linku. Existuje jen speciální číslo pro neslyšící a nedoslýchavé, o detaily se zajímala Zuzana Petráňová
„Pokud nemůžete mluvit a potřebujete přivolat pomoc, je nejlepší rozeslat SMS svým přátelům, známým či rodině, aby kontaktovali tísňovou linku 112,“ říká mluvčí pražského hasičského záchranného sboru Pavlína Adamcová.
Když v nouzové situaci vytočíte tísňovou linku a nebudete mluvit, operátoři to budou považovat za planý poplach.
Existuje ještě speciální číslo pro neslyšící a nedoslýchavé, na které můžou při potížích přímo psát esemesky. Zprávu tam může poslat každý, to ale policisté nechtějí a číslo proto nezveřejňují.
Podle mluvčí policejního prezidia Ivany Nguyenové musí operátoři této speciální tísňové linky přesto vyhodnotit každou textovou zprávu.
„Musí na místo vyjet a tam prověřit, zda je opravdu taková zpráva pravdivá, zda je skutečně někdo v tísni, v nebezpečí, v ohrožení života nebo zdraví. Potom následně se vlastně dozvídají, jestli je na místě neslyšící osoba nebo naopak vůbec nikdo,“ popisuje.
Zavedení služby tísňových SMS pro veřejnost není na pořadu dne
Pokud by bylo speciální číslo přístupné pro všechny, systém by se podle ředitele Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Zdeňka Schwarze mohl rychle zahltit.
„Ono je to potom těžko ověřitelné. Teoreticky terorista pošle SMS o tom, že se někde něco stalo, my na těch třeba 10 míst vyjedeme a ono se tam nic nestalo. V tu ránu ten systém padá, je narušena jeho funkčnost,“ naznačuje.
Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD říká, že rozšíření tísňových SMS pro veřejnost není v současnosti na pořadu dne. „Možná je to k určitému zamyšlení. Policie ČR má nějaký informační systém, ale není pro občany. De facto ho sdílí obce a další orgány státní správy,“ upřesňuje.
Policisté, záchranná služba i hasiči upozorňují, že pokud SMS pošlete na čísla 150, 155, 158 nebo 112, nedoručí se.