V žebříčku otevřenosti veřejné správy se Česko posunulo na 12. místo na světě

Česko si výrazně polepšilo v mezinárodním hodnocení Open Data Index, které se týká otevřenosti dat veřejné správy. Zatímco vloni skončilo na 30. místě, tento rok se posunulo na 12. příčku. Dobrých výsledků Česko dosahuje především v oblasti geografických a statistických dat. Naopak problematický je třeba přístup k jízdním řádům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský úřad, úředník, (ilustrační foto)

Městský úřad, úředník, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Otevřená data znamenají zpřístupňování informací určitým způsobem. A to tím, který neklade žádné překážky – ať už technické nebo právní – pro jejich další využití,“ vysvětluje Michaela Rybičková z Fondu Otakara Motejla, který se na průzkumu podílel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O otevřených datech a jejich využití mluvila koordinátorka Fondu Otakara Motejla Michaela Rybičková

„Když úřad třeba zveřejní výsledky svého hospodaření v PDF, tak si to člověk může stáhnout a něco se dozví, ale nemůže data dál využít. Zatímco když je úřad otevře ve formátu excelové tabulky, tak třeba analytik může s těmi daty dál pracovat, může je propojit s daty z jiných úřadů,“ popisuje využití Rybičková.

Podle Fondu Otakara Motejla výsledky dokládají, že principy otevřených dat získávají v Česku stále silnější pozici. Zatím ale velkým politickým tématem nejsou.

Otevřená data využívá i Český rozhlas, výsledky práce datových novinářů si můžete prohlédnout na zpravy.rozhlas.cz/zpravy/data.

„Zatímco třeba v Británii, která je dneska už ‚datovou velmocí‘ a která v Open Data Indexu zaujala první místo, začal téma před pár lety prosazovat sám premiér David Cameron, u nás takový lídr pořád chybí,“ upozorňuje Michaela Rybičková.

Open Data Index hodnotí země podle dostupnosti a kvality přístupu k informacím v deseti klíčových oblastech jako státní rozpočet, výsledky voleb, jízdní řády nebo data o životním prostředí. Průzkum připravuje nevládní organizace Open Knowledge ve spolupráci s odborníky z celého světa – letos se do něj zapojilo 97 zemí.

Veronika Sedláčková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme