Samotná digitalizace nemůže a také nevyřeší všechny problémy veřejné správy. Minimálně by ale ukázala, v kterých částech je správa státu neefektivní, které úřady fungují, kdo pracuje a kdo ne.
V jakém stavu je digitalizace veřejné správy v Česku? „To se úplně slušně říct nedá. Tak přesně tam si myslím, že je,“ konstatuje bývalá ministryně informatiky a podnikatelka Dana Bérová.
O státních zaměstnancích koluje v české společnosti mnoho mýtů, k velké části z nich dokonce přispěla sama vláda. Ta má ústy svých některých činitelů tendenci mluvit o nich téměř jako o parazitech.
„Nemůže jít o plošné přidávání, protože na to státní rozpočet ani tento rok, ani ten příští nemá,“ míní pro Český rozhlas Plus exministr financí Ivan Pilný (dříve ANO).
„Veřejná správa nemůže dělat svou práci dobře, dokud všichni do zblbnutí opakují bludy o úřednících – o tom, jak jsou líní, neschopní, nic nedělají, chodí domů ve dvě a mají své jisté,“ říká odborník.
Češi příliš nevěří státní správě, vládě, politikům ani sobě navzájem. Věří místním samosprávám, policii či justici, ukázal nedávný průzkum Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
„Digitalizace musí být užitečná. Pak pro nás bude mít stejný význam jako třeba elektřina,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz americký odborník na informační technologie a státní správu David Eaves.
Podle ministrů mohou počty úředníků klesat díky digitalizaci či reorganizaci agend. Na ministerstvu práce a sociálních věcí ubude 1800 míst, a to díky digitalizaci.
Dokument obsahuje pouhých 13 stran a je opatřen dalšími deseti stranami příloh. Připravit konkrétní kroky, jak zefektivnit fungování státní správy, je teď ale na Úřadu vlády.
K „zeštíhlení státu“ a rušení úřednických míst se současná vláda zavázala v programovém prohlášení. Jako první se rozhodlo „řezat“ ministerstvo spravedlnosti, kterému posloužila externí analýza.
Za zhodnocení činnosti ministerstvo spravedlnosti zaplatilo přes milion korun. Analýza podle úřadu už teď přináší efekt. Server iROZHLAS.cz má dokument k dispozici a přináší jeho obsah.
Resort to uvedl na svém webu v reakci na článek iROZHLAS.cz, podle nějž si úřad analýzu za 1,1 milionu zaplatil v době, kdy ministerstvo vnitra chystalo metodiku pro celou státní správu zdarma.
Podle ministerstva spravedlnosti v tom není rozpor. „Vše plně zapadá do prováděné revize státních agend,“ řekl mluvčí úřadu ministra Pavla Blažka (ODS).
Jak přesně hodlá vláda fungování „státu“ zefektivnit, pořád není jasné. V nejbližších dnech má ministerstvo vnitra návod, jak na to, představit členům Fialova kabinetu.
V průměru měsíčně brněnské úřady odhalí 2600 aut bez zaplaceného parkování. Loni v červenci ale odhalily kamery jen dvě stě hříšníků, zatímco v listopadu najednou přes pět tisíc.
„Digitální systémy se týkají nejzranitelnějších skupin. Ti, kdo pravidelně komunikují se státem a žádají o dávky, jsou sociálně slabší, senioři, svobodné matky, lidé s postižením a další.“
Paragrafy a komplikovaná administrativa. Vybírání pokut za drobnější dopravní přestupky je v Česku poměrně náročné. Na základě experimentu se to snaží změnit odborníci z pražské Právnické fakulty.
„Kdyby ministerstvo vnitra už v roce 2022 jasně vykomunikovalo, proč se to dělá, žádná velká kampaň ani být nemusela,“ kritizuje komunikaci vlády k zavádění datových schránek politoložka Anna Shavit.
„Celé se to točí kolem myšlenky, že lidé jsou v jádru dobří. Jakmile se o tom přesvědčíte, ušetříte spoustu prostředků,“ říká o kreativní byrokracii britský urbanista Charles Landry.
Agentura se sídlem v Praze nemá zapadnout mezi další ústřední orgány veřejné správy, ale má přispět k digitalizaci Česka, řekl poslancům ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Vládní bezpečnostní středisko neupřesnilo, co vládu k uvedenému kroku vedlo. Nicméně agentury připomínají, že minulý týden ve čtvrtek a v pátek zasáhl rozsáhlý kybernetický útok Ukrajinu.
Vysvětluje, že soudy nemohou rozhodovat o konkrétních opatřeních a něco občanům přikazovat. Mají ale kasační pravomoc, tedy možnost rušit rozhodnutí veřejné správy, která nejsou v souladu se zákonem.
Za hromadné porušení zákona při rozesílání roušek před loňskými volbami ale žádná pokuta nepadne. Zákonodárci totiž pokutování orgánu veřejné správy v minulosti zakázali zákonem.
„Výroky stěžovatele směřovaly proti ‚řadovým úředníkům‘ městského úřadu, od nichž nelze legitimně požadovat, aby snášeli stejnou míru přípustné kritiky jako politicky činné osoby,“ stojí v usnesení.
Příští čtvrtek se bude Senát zabývat sněmovní verzí dlouho chystaného stavebního zákona. Má smysl blokovat zákon, který by mohl přinést velmi potřebné zrychlení a zjednodušení stavebních řízení?