Vláda dá na oddlužení nemocnic dvě miliardy

Stát chce řešit krizi ve zdravotnictví. Na oddlužení bývalých okresních nemocnic poskytne krajům přes 2 miliardy korun a chce také vyřešit včasné platby od zdravotních pojišťoven. Koaliční lídři ustavili společnou komisi, která má navrhnout další řešení. Do dvou týdnů by mělo být jasno, jak výrazně zkrátit platební lhůty zdravotních pojišťoven.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání o stavu nemocnic

jednání o stavu nemocnic | Foto: Michal Doležal

Politici hodlají poskytnout tuto částku na úhradu auditovaných dluhů bývalých okresních nemocnic, které vznikly do 31. 12. 2002. Na schůzce se mluvilo i o problému pozdních plateb od pojišťoven. "Vláda rozhodne do 14 dnů o způsobu řešení bilance zdravotních pojišťoven s cílem podstatně zkrátit lhůty splatnosti poskytovatelům," řekl po jednání premiér Špidla. Kde se vezmou dvě miliardy na úhradu dluhů nemocnic ale zatím není jasné. Bylo řečeno, že vláda poskytne, technika je záležitost, která je především na ministrovi financí, aby navrhl, jakým způsobem."

Nechce to prozradit ani ministryně zdravotnictví Marie Součková. "Zdroje jsou vyspecifikovány, nicméně není dobré v této chvíli prozrazovat cesty, jak půjdou další jednání a kde všude se budou nacházet možnosti finančních návrhů."

Koalice chce také podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody ustavit pracovní skupinu, která se bude zabývat dalšími problémy ve zdravotnictví. "Ta komise připraví podklady pro dlouhodobou stabilizaci zdravotnictví. Tato komise bude pracovat efektivně, takže do 14 dní vláda rozhodne."

Podle místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové, která minulý týden vyvolala ve sněmovně jednání o situaci ve zdravotnictví, ale přišla dnešní schůzka už 5 minut po 12.. "Stav zdravotnictví byl známý. Po převodu nemocnic na kraje se situace rýsovala naprosto jasně. Já jsem paní ministryni Součkovou interpelovala v této věci několikrát i z jara a přijít teď s akutním řešením akutního stavu mi připadá opravdu velmi nezodpovědné."

Nemocnice se potácejí v neuvěřitelných dluzích. Vláda totiž na kraje zdravotnická zařízení převedla i s šestimiliardovým dluhem. Například nemocnice v Prostějově musela vyzvat své zaměstnance, aby se vzdali svých osobních příplatků ve prospěch tohoto zdravotnického zařízení. Ti, kteří tak neučinili dobrovolně, ale o peníze stejně nejspíš přijdou. Podle ředitele nemocnice Josefa Valenty však nepůjde o sankci, ale o legální úpravu mzdy. Takový zásah do platů údajně zákon umožňuje. "Osobní příplatek přísluší pracovníkovi za předpokladu, že plní větší rozsah pracovních úkolů než ostatní zaměstnanci. V daném případě ten gard se změnil, množství práce zůstalo pro všechny stejné, ale někdo za ni pobírá podstatně nižší mzdu. A to je zákonný důvod, proč je nutné provést úpravu mzdy. Sankci v žádném případě, ani to zákon neumožňuje."

Markéta Kaclová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme