Vláda projedná zavedení pokut či zákaz pobytu pro problémové občany
Vláda projedná novelu zákona, která počítá se evidováním přestupků v centrálním registru po dobu pěti let. Pokud bude legislativa schválena, městské samosprávy získají dosud chybějící přehled o tom, zda řeší ojedinělou událost nebo jednají s problémovým občanem.
Problémovým občanům by také hrozily vyšší pokuty nebo třeba zákaz pobytu v obci. Ztížený by měli také například přístup ke zbrojnímu pasu.
„Přestupková komise řeší jeden izolovaný přestupek. V případě, že mezitím se pachatel těch přestupků dopustí víc na tom samém území, tak se řízení slučuje. To je věc, která funguje dávno,“ popisuje stávající praxi mluvčí městské části Brno-Střed Roman Burián.
Podrobnosti o novele zjišťovala redaktorka ČRo Zuzana Vlčková. Mluvil o ní na Radiožurnálu i starosta Ostravy-Jih Karel Sibinský
Upozorňuje však zároveň, že město se už ale nedozví, zda pachatel neporušil zákon i jinde.
Novela zákona by kromě lepšího přehledu umožnila samosprávám postupovat proti problémovým občanům důrazněji.
Za rušení nočního klidu by mohli udělit pokutu až 15 tisíc, za drobné krádeže 30 tisíc a za nelegální skládku až 75 tisíc korun. Mnozí členové vedení měst nebo obcí ale pochybují o účinnosti projednávané novelizace.
Už při prvních debatách o podobě novely vzbuzovala pochybnosti také možnost udělit přestupkovým recidivistům zákaz pobytu v obci.
„Je diskutabilní, jestli novela pomůže, protože celý problém nespočívá pouze v té úrovni, že se zvýší pokuty. Významná část lidí, kteří páchají přestupky, jsou lidé pohybující se na hranici hmotné nouze. Oni i my od začátku víme, že ty částky jsou většinou nevyložitelné. V praxi pokuty a dluhy platí většinou jen slušní lidé,“ uvádí starosta Ostravy-Jih Karel Sibinský.
Novela, kterou vypracovalo ministerstvo vnitra a ministerstvo spravedlnosti, obsahuje několik nejasností. Námitky proti některým pasážím vznesl Úřad pro ochranu osobních údajů.