Vláda rozhodne, co dál s projektem sKaret. Koalice se zatím nedokázala dohodnout
Ostrá debata se dá očekávat na dnešním jednání vlády. Kabinet má totiž rozhodnou, jak naloží s projektem sKaret. Koaliční strany se stále nedokázaly dohodnout na společném řešení. TOP 09 v čele s ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Müllerovou navrhuje zmírnit podmínky užívání karty, ODS a liberální demokraté požadují ukončení projektu.
Spor o sKarty už trvá několik týdnů a výroky stran přiostřují. V týdnu premiér Petr Nečas přišel s tím, že ministryně Müllerová mu původně měla na rušení karet kývnout, pak ale měla změnit názor.
„Který měla na jednání, jež jsme vedli před jistou dobou tady na úřadu vlády. Já si samozřejmě vyslechnu její argumenty, proč změnila tento názor. Stranický příkaz jdoucí z centrály nepovažuji za relevantní důvod ke změnění věcného a odborného názoru,“ říká Nečas.
Müllerová ale odmítá, že by premiérovi měla slíbit zrušení projektu. Nedovoluje jí to prý smlouva s Českou spořitelnou, která sKarty provozuje.
„Já jsem velmi překvapena, že pan premiér takto hovoří, protože já jsem nikdy nikde neuvedla a také bych si nikdy nemohla dovolit uvést myšlenku a tezi, že souhlasím se zrušením sKaret.“
Na vyřešení sporu čeká nejen Česká spořitelna, ale především 270 tisíc uživatelů karty. Projekt se od samého počátku potýká s problémy. Kritizuje ho nejen opozice, ale i ombudsman.
Projekt sKaret u soudu
A na sKarty už padla také první žaloba. Podala ji jedna z příjemkyň sociálních dávek Jiřina Zárubová. Napadla v ní smlouvu mezi státem a provozovatelem Českou spořitelnou. Nelíbí se jí, že stát poskytl osobní data příjemců dávek soukromé společnosti.
„Já jsem sKartu odmítla, nicméně přes toto mé zřetelné vyjádření mého názoru mi přišla povinnost vyzvednout si sKartu a já nevím, jak se s daty bude dál nakládat,“ řekla Zárubová.
Ženu podporuje Národní rada osob se zdravotním postižením, která projekt také dlouhodobě kritizuje.