Vondra: zásah v ČT byl hloupou demonstrací síly

Ministr obrany Alexandr Vondra dnes znovu odsoudil způsob, jakým vojenská policie zajišťovala dokumenty v České televizi. Podle něj to byla hloupá demonstrace síly a zásah ukázal, že by Vojenská policie měla projít reformou. Vondra v České televizi uvedl, že by měl nad vojenskou policií existovat nezávislý dohled.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská policie v budově České televize

Vojenská policie v budově České televize | Zdroj: ČTK

Podle Alexandra Vondry případ zásahu v ČT ukazuje, že nezávislý dohled nad vojenskou policií je na místě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Vondra o dohledu nad vojenskou policí.mp3

„Alespoň v oblasti vyšetřování, v oblasti, ve které vojenská policie koná stejně jako policie ČR, by určitě zvýšená forma nezávislého dohledu byla žádoucí,“ řekl Vondra v České televizi.

Do budovy zpravodajství televize v pátek večer vtrhli vojenští policisté, aby odnesli dokumenty související s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

Podle ministra obrany Alexandra Vondry je podezření, že složku televizi získala ještě jako tajnou, případ se proto musí prošetřit.

„To byla verze, která prokazatelně odtajněna nikdy nebyla a existuje tu nejen důvodné podezření, ale prakticky jistota, že tato verze unikla z ministerstva obrany v době, kdy byla v režimu stupně důvěrnosti,“ domnívá se Vondra.

Způsob zásahu v ČT byl podle Vondry neadekvátní a po kritice postavil ministr mimo službu šéfa Vojenské policie Vladimíra Ložka a dva další důstojníky.

Zda Vondra Ložka odvolá, zatím není jasné. V České televizi řekl, že to ještě probere s branně bezpečnostním výborem Poslanecké sněmovny.

Bárta: razie v České televizi se musí vyšetřit

Podle ministra dopravy Víta Bárty bude nejprve nutné vyšetření celé věci s ohledem na vnitřní předpisy armády.

„Kdo všechno o tom věděl, proč se to stalo, byli všichni nadřízení informování, proč příslušníci nebyli označeni? To jsou otázky, na které je potřeba podle vnitřních předpisů vojenské policie a armády znát přesné odpovědi a podle nich sestavit jasnou míru odpovědnosti," dodal Bárta.

KSČM: Hlasování o nedůvěře vládě?

Vysvětlení zásahu vojenské policie v sídle České televize požaduje i KSČM. Situaci chce řešit v Poslanecké sněmovně a dokonce hrozí vyvoláním hlasování o nedůvěře vládě, potvrdil předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

„Státní moc si nemůže dovolit žádným způsobem osobovat právo takovýmto hrubým způsobem zasahovat do nezávislosti médií. Určitě chceme, aby se, pokud nebude dostatečně vysvětleno, aby se ve sněmovně hlasovalo o nedůvěře vládě, právě z tohoto důvodu,“ řekl v ČT Kováčik.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Jakub Šídlo, Marika Táborská, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme