Výborný: Zákaz dovozu zvířat se rozšíří pro Dolní Rakousko a Burgenland. Posílí se dezinfekce vozidel

Zákaz dovozu zvířat se rozšíří i pro Dolní Rakousko a Burgenland, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) po čtvrtečním ranním jednání ústřední nákazové komise k nákaze slintavkou a kulhavkou. Dezinfekce vozidel nad 3,5 tuny bude nově na přechodu Hatě a Mikulov. V Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji nebudou moct lidé kvůli slintavce vstupovat do obor. Zákaz by měl platit od pátku.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:30 27. 3. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krávy (ilustrační foto)

Zákaz dovozu zvířat se rozšíří pro Dolní Rakousko a Burgenland (ilustrační foto) | Foto: Radko Voleman/Česká ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

„Vzhledem k tomu, že včerejší ohnisko se nachází v bezprostřední blízkosti rakouských hranic a dozorové pásmo už zasahuje na území spolkové republiky Rakousko, jsme se rozhodli, že v průběhu dnešního dne bude vydáno mimořádné veterinární opatření, které bude platit i pro spolkové země Dolní Rakousko a Burgenland,“ uvedl ve čtvrtek ministr.

Do Česka nesmí živá zvířata ze Slovenska a Maďarska. Riziko zavlečení slintavky je vysoké, říká Výborný

Číst článek

Zákaz vstupu veřejnosti do obor je podle Výborného nutný, protože hrozí nebezpečí šíření nákazy lidmi, kteří se v oborách pohybují. Ministr počítá s tím, že omezení vstupu by mělo začít platit v pátek.

Pracovníci obor do nich budou moct vstupovat i nadále, budou ale muset procházet přes dezinfekční práh. Výborný zároveň vyzval pracovníky obor ke zvýšenému dozoru nad uhynulou zvěří. „Aby tato zvěř byla vyšetřována Státním veterinárním ústavem, abychom měli jistotu, že neuhynula kvůli nákaze,“ podotkl.

Současně platí dezinfekce nákladních vozidel s nákladem zvířat nebo potravin živočišného původu, u kterých to nařídí Státní veterinární správa, pomocí speciálních rohoží. Dezinfikovat se mají podle Výborného nově kola i podvozek.

„Dnes jsme dohodli, že kromě standardní rohože bude v průběhu dnešního dne opatření rozšířeno také na nástřik celých kolových souprav,“ upřesnil ministr.

Krizová linka pro chovatele

Zároveň bude od pátku v provozu krizová linka 257 896 335, prostřednictvím níž Českomoravská společnost chovatelů Hradištko v souladu s pokyny Státní veterinární správy poskytne potřebné informace chovatelům, oznámil Výborný. Zdůraznil, že linka je určená pouze chovatelům, nikoliv jiným občanům.

Podle ministra jsou také aktivované pohotovostní plány pro případ, že by se slintavka a kulhavka dostala do Česka. Ve středu se na možné spolupráci domluvil s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou.

„Máme aktivované pohotovostní plány a přesně víme, co bychom museli dělat v okamžiku, kdyby se ta nákaza objevila,“ řekl Výborný.

Opatření zaváděná v Česku zatím podle ministra fungují výborně, ocenil i přístup českých chovatelů, na Slovensku ale podle něj vše není tak „jak by mělo být“.

Výborný údajně telefonoval se svým slovenským protějškem a požádal ho, aby se nestávaly podobné události, jako když Slovensko například převáželo utracená zvířata bez dostatečné ochrany. „Je to ohrožení i pro nás,“ podotkl ministr.

Asanační podniky

Kamiony se zvířaty jezdí kvůli nešíření slintavky přes 4 přechody se Slovenskem. Musí přes dezinfekční pás

Číst článek

V Česku je pro případ slintavky a kulhavky připraveno šest asanačních podniků, uvedl Výborný. Problémem jsou ale podle něj dlouhé dojezdové vzdálenosti. Kdyby se nákaza objevila na území Moravy nebo poblíž slovenských hranic, zapojit by se pravděpodobně mohly tři asanační podniky, které jsou ještě v rozumném dosahu.

Další případy by bylo možné řešit podobně jako na Slovensku a v Maďarsku – podle Výborného by se vytipovaly lokality, kde by se pak zvířata pohřbila. Samozřejmě tak, aby to nepoškodilo podzemní vody či nezpůsobilo jinou ekologickou újmu, řekl Výborný.

Současná opatření

V Česku je už zakázaný dovoz živých sudokopytníků a tepelně nezpracovaných živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska.

Od půlnoci ze středy na čtvrtek mohou vozidla nad 3,5 tuny převážející zvířata nebo živočišné produkty překročit hranice ze Slovenska nebo Maďarska do Česka pouze přes čtyři určené hraniční přechody, a to Lanžhot-Brodské, Starý Hrozenkov-Drietoma, Bílá-Bumbálka a Makov a Mosty u Jablunkova-Svrčinovec.

Na těchto čtyřech přechodech musí vytipovaná vozidla nad 3,5 tuny přejíždět dezinfekčními pásy. Na přechodech v Mostech u Jablunkova a v Bílé na Frýdecko-Místecku projelo dezinfekčními rohožemi od půlnoci do čtvrtečního dopoledne patnáct kamionů převážejících živočišné produkty. Do Česka se dostaly všechny. Ve Starém Hrozenkově projelo od půlnoci do čtvrtečních 7.00 pásem pět kamionů. V Lanžhotě veterináři přes hranice nepustili jedno auto.

„Žádná živá zvířata, sudokopytníci, to znamená skot, prasata, ovce, kozy a další, nesmějí z Maďarska a Slovenska, kde jsou aktuálně ohniska nákazy, být dovážena do České republiky. Čili kamiony mohou být prázdné, potom musí projet přes dezinfekční prahy,“ popsal ve čtvrtek ráno pro Radiožurnál Výborný.

„Ale živá zvířata, stejně tak potraviny živočišného původu, které nejsou tepelně zpracované, jsou na hranicích odstaveny a kamiony budou vraceny do země původu. Nebudeme je vpouštět do České republiky,“ dodal.

Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus slintavky a kulhavky se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Na člověka je nemoc nepřenosná. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975.

Mezi typické příznaky nákazy patří horečka, snížená produkce mléka, nechutenství či deprese. Následně se u zvířat vyskytují puchýře naplněné tekutinou, které praskají a vytvářejí se z nich otevřené léze.

ČTK, jkd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme