Vysokoškolačku s handicapem dovedly ke studiu zkušenosti z dětského domova
Třicet let čekali pracovníci Dětského domova ve Vizovicích na svého vysokoškoláka. Radost jim udělala až letos Bohumila Schonbaumová, která úspěšně absolvovala Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně. Vedle složitých rodinných poměrů se dívka musela od narození vyrovnávat s tím, že má jen pravou ruku.
Sympatická blondýnka získala titul magistry v příznačném oboru sociální pedagogiky.
„Myslím, že mě prostředí k tomuto studiu trochu navedlo. Že jsem sledovala vychovatelky a možná se to ve mně nějak dalo dohromady, že i já bych tady chtěla vykonávat takovou profesi," vysvětluje.
V náhradní péči pobývala od devíti let kvůli vážné psychické nemoci své matky. Díky tomu jí byl dětský domov ideálním studijním materiálem.
Vizovický dětský domov se chlubí prvním vysokoškolákem, zjistil redaktor Roman Verner
„Proto jsem se rozhodla udělat bakalářskou práci na téma odchod dětí z dětských domovů do samostatného života. V diplomové práci jsem se zase zabývala sociálněpatologickými jevy v dětských domovech," popisuje Bohumila.
Odchod mladých lidí z dětského domova je podle ní velice těžký. „Od devíti let, co jsem v dětském domově, jsem pravidelně jezdívala na víkendy i na prázdniny domů. Dojela jsem domů a tam jsem prakticky neměla nic. Pak jsem se zase vrátila do domova a tam jsem měla všechno," říká dívka.
Své zkušenosti ze sociální pedagogiky teď může využít i doma. „Teď jsem v pozici, že se starám o mamku. Ona se teď sama jako by vrací do dítěte, je to dost práce," posteskla si Bohumila.
To vše zvládá čerstvá magistra pouze s jednou rukou. „Určitě jsem se s tím postupně vyrovnávala, protože člověku to ubere nějaké sebevědomí, cítí se trochu jiný než ostatní. Byla to delší cesta se s tím opravdu smířit a říct si: Je to tak, jinak už to nebude," uzavírá optimisticky žena, která navíc na jaře čeká miminko.
Podle ředitele dětského domova Dušana Mináře je pro instituci titul jejího odchovance velkým úspěchem.
„Přece jen sem chodí děti z rodin, kde jsou nějaké problémy a kde rodiče většinou nejsou vysokoškoláci, ale mají základní vzdělání a genetika je genetika. Další věc je, že když k nám děti přijdou, tak už mají určitý handicap tím, že nějaká předchozí práce s nimi nebo vzdělávání je menší než u dětí z normálních rodin," tvrdí Minář.
Zvětšit mapu