Protože je Šárka studentka, platí organizaci Dejme dětem šanci nájemné tři tisíce korun měsíčně. Kdyby už pracovala a neměla status studenta, částka by byla o dva tisíce vyšší.
Ministerstvo školství rozhodlo zrušit problémový dětský domov v Chrastavě na Liberecku, uzavře se na konci prosince. Město o jeho zrušení usilovalo od roku 2016.
Jakub a Julie přijeli do Varšavy společně s dalšími asi patnácti dětmi v rámci programu Celostátní vzájemné výměny zkušeností. Varšava je první zastávkou na cestě do Litvy.
Iva žila s matkou alkoholičkou do svých osmi let. V seriálu Radiožurnálu popisuje, že její matka měla na prvním místě alkohol a situaci s vlastním dítětem v dětském domově řešit nechtěla.
22letá Viktorie letos končí bakalářský obor na vysoké škole. Pokud nepůjde studovat dál, musí z dětského domova. Na samostatný život se připravuje v tréninkovém bytě v Klánovicích.
Anička zažila odebrání z rodiny. Bylo jí deset let, když jí matka sdělila, že půjde do dětského domova. Nyní si zahrála ve filmu Amerikánka a s divadelní hrou Snowflakes se podívala do New Yorku.
Samuel se dostal do dětského domova náhle. První měsíce pro něj byly hodně těžké. Ale jak říká v časosběrném projektu Radiožurnálu Bydliště: Dětský domov, snaží se věnovat škole a milovanému fotbalu.
Server iROZHLAS.cz v sérii článků popisuje krizi ústavní výchovy, poslední část se zaměřuje na možné změny systému. Špatná zpráva je, že plánované změny zřejmě nestihnou projít legislativním procesem.
„I Norsko se potýká třeba s rostoucí kriminalitou mezi dětmi, ale velice aktivně hledá řešení, jak zasanovat potřeby těchto dětí. Doufám, že se tam taky dostaneme,“ říká právnička Adéla Frédy.
Server iROZHLAS.cz v sérii článků upozorňuje na systém, který v mnoha ohledech nefunguje a v jádru je tak svým způsobem neetický a doplácí na něj jak samotná zařízení, tak děti v nich.
O finance na nákup nemovitostí pro dětské domovy mohou v první řadě žádat kraje, které jsou nejčastějšími zřizovateli dětských domovů. Ze všech krajů se od vypsání výzev přihlásil ale jen Pardubický.
Karolína má víc než 10 let má v pěstounské péči bratry Dana a Samuela. „Bylo to šílené. Vzít si do péče sourozence je náročnější, já byla sama. Ale nenapadlo mě, že jsem to neměla dělat," zdůrazňuje.
Děti jsou prostě přestěhované na místo, které si nevybraly, ve stavu, kdy jim není dobře, a mají začít žít s lidmi, které vůbec neznají. A vychovatelům může vadit i to, že projevují málo vděku.
2:51
Lvov||Magdaléna Fajtová|Zprávy ze světa|Od zpravodajky z místa
Obžaloba žádá dva roky vězení pro Rusa, jehož dcera namalovala obrázek na podporu Ukrajiny a nyní je v dětském domově. Rozsudek nad Alexejem Moskaljovem má padnout zítra.
Autor řetězového e-mailu tvrdí, že ministerstvo školství rozesílá metodické pokyny, co třeba dělat s učitelem, který podporuje Putina. To ale resort jednoznačně odmítá.
Pěstouni i zařízení pro děti, které potřebují okamžitou pomoc, dostávají od ledna víc peněz od státu. Podle některých to ale nestačí, a způsob financování by se navíc měl změnit.
Pěstouni by mohli od října začít dostávat víc peněz od státu. Příspěvek při převzetí dítěte by se mohl zvednout o 35 procent a měsíční částka na úhradu potřeb dítěte o 27 procent.
Celkem k novým rodinám v zahraničí putovalo loni 22 dětí, z toho šestnáct chlapců a šest dívek. Většina z nich byla ve věku od jednoho do pěti let. V Česku o ně zájem nikdo neměl.
Štědrý den slaví děti nejen doma s rodiči, ale také například s vychovateli v dětském domově. V tom v Dolních Počernicích u Prahy na Vánoce zůstává 10 ze 77 dětí.
„Musí mít dravost a možná i ochotu žít jiný život, než třeba žili jejich rodiče. Někdy je to o tom, že s nimi řeším to, aby se neobviňovali z toho, že skončili v dětském domově,“ přiznává Štiková.