Dnešní společnost je v politickém smyslu bezpáteřní a bez perspektivy, říká výtvarnice Nováková
Výtvarnice Věra Nováková na konci 40. let z politických důvodů nedostudovala v ateliéru monumentální malby pražskou Akademii výtvarných věd. Svoji první velkou výstavu obrazů z 50. let měla až v roce 1991, vzpomněla pro Český rozhlas Plus.
Ve svých 91 letech a se zkušenostmi s komunistickým pučem v únoru 1948, politicky tvrdými 50. léty, okupací i normalizací říká:
„Dnešní společnost vidím jako v politickém smyslu bezpáteřní, vykolejenou a bez perspektivy. V tom smyslu, že není zakořeněná, protože během různých režimů a kotrmelců jí byly ty kořeny systematicky odsekávány. Je to vlastně bloudění. A tedy, myslím, hodně velká bolest naší společnosti.“
Hodné, ale naivní
Výtvarnice vzpomíná na vyhazov z Akademie výtvarných umění, kdy se musela podrobit zkoumání komise složené ze spolužaček, zanícených svazaček. Poznamenává, že ona děvčata byla vlastně hodná, ale naivní.
„Mám opravdu strach z toho, že se to může opakovat,“ říká Nováková. „Ony svazačky si myslely, že je to dobré. Byly pro socialismus a já jsem také sociálně cítící. To je skutečně obyčejný populismus. Takhle se mohou nechat zblbnout lidé, kteří nejsou informovaní,“ uzavírá téma.
Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s jejím pátečním hostem. Věra Nováková bude mimo jiné s úsměvem líčit radosti i útrapy téměř 70 let trvajícího manželství s výtvarníkem Pavlem Brázdou.