Záchranka má zaplatit odškodné ženě, která musela do nemocnice po domácím porodu

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje se musí omluvit a zaplatit odškodné 100 tisíc korun ženě z Brna za to, že ji v roce 2010 lékař za asistence policie přinutil po neplánovaném domácím porodu odjet do porodnice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letošní 200. miminko narozené v mělnické porodnici

Letošní 200. miminko narozené v mělnické porodnici | Foto: Jana Huzilová

Lékař tvrdil, že měl obavy o život a zdraví novorozence. Podle matky ale dítě bylo v pořádku a k okamžitému transportu do nemocnice neměl důvod. Soud nakonec rozhodl, že má pravdu.

K domácímu porodu došlo náhle a neplánovaně. Žena a její partner od lékaře žádali pouze přestřižení pupeční šňůry, ten ale trval na převozu do porodnice a nakonec si ho vynutil s pomocí policie.

„Nebylo nutné to řešit s využitím policie přivolané na rodičku v situaci, kdy ti rodiče sami nabízeli, že se do té blízké porodnice sami dostaví,“ nesouhlasí s postupem lékaře soudce Michal Ryška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory na spor zaznamenala u brněnského soudu Zuzana Kopuletá

Vůli podrobit se lékařskému vyšetření potvrzuje i sama poškozená žena: „Vím, že pediatr kontroluje dítě i několik hodin po porodu. Takže chtěli jsme pouze čas na to, se v klidu obléct, umýt, protože jsme byli opravdu krátce po porodu.“

Ředitel záchranky Milan Klusák ale za svým zaměstnancem stojí. „Znal jsem pana doktora Zodla jako zodpovědného lékaře, který by si nikdy nedovolil udělat něco, co by bylo v neprospěch pacienta. Naprosto nepochybuji, že to bylo i v tomto případě, a dokonce jsem přesvědčen, že tím tomu dítěti zachránil život. V tomto smyslu také povedeme odvolání a jsem přesvědčen, že tak, jak už Vrchní soud jednou v této věci rozhodl v náš prospěch, bude tomu tak i v tomto případě.“

Lékařské posudky kryly záchranku

Podle soudce není tvrzení, že lékař zachránil dítěti život, podloženo vůbec ničím. Znalecké posudky prokázaly, že dítě v žádném ohrožení nebylo.

„Je fakt, že záchranná služba předložila některá odborná vyjádření, která svědčila v jejich prospěch, ale ta byla soudem odmítnuta pro jejich absolutní nevěrohodnost. Tam došlo ke zmatení rolí lékařů, kteří to vypracovali, protože oni se z pozice nezávislých expertů dostali do pozice členů profesní skupiny, kteří hájí zájmy příslušníků té skupiny všemi dostupnými prostředky,“ upozorňuje Ryška.

Soudní znalec, který byl dnes u soudu vyslechnut, i právní zástupkyně matky se domnívají, že se na celé situaci podepsal i negativní vztah lékařské veřejnosti k domácím porodům.

Ředitel Klusák se obává negativního dopadu této soudní pře na lékaře: „Může to znamenat třeba i úbytek lékařů na zdravotnické záchranné službě, kdy ten lékař je na místě sám, nemá možnost záležitost konzultovat s týmem pracovníků tak, jak je to obvyklé v nemocnici. Musí rozhodnout, a to ve prospěch pacienta.“

Krajský soud se případem zabýval už podruhé, vždy se stejným výsledkem. Při prvním rozhodnutí ale verdikt zrušil Vrchní soud v Olomouci. Právě tam se nyní Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje hodlá znovu odvolat.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme