Zadržený soudce Kafka půjde do vazby, rozhodl ostravský soud. Hrozí mu až deset let vězení

Soudce brněnského krajského soudu Roman Kafka, kterého Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu, je od středečního odpoledne v Česku. Policie ho obvinila z podvodu, kterým způsobil škodu velkého rozsahu. Okresní soud v Ostravě ho ve čtvrtek večer poslal do vazby, hrozí mu až deset let vězení. Novinářům to po jednání soudu, které trvalo 3,5 hodiny, řekli Kafkův advokát Jiří Nosek a mluvčí soudu Dalibor Zecha.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:10 10. 4. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý soudce Roman Kafka je obviněný z podvodu, hrozí mu až deset let vězení

Bývalý soudce Roman Kafka je obviněný z podvodu, hrozí mu až deset let vězení | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

„Okresní soud v Ostravě obdržel dnešního dne (ve čtvrtek - pozn. red.) návrh na vzetí obviněného do vazby,“ potvrdil Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz mluvčí a soudce ostravského soudu Dalibor Zecha.

‚Rozhodli se mě zabít.‘ Soudce Kafka mluví o vydírání, novinář v jeho příběhu vidí trhliny

Číst článek

„Před pár okamžiky byl klient vzat do vazby z důvodu takzvaného útěkového čili teoretická obava o to, že by se mohl skrývat před trestním stíháním a z toho takzvaného koluzního důvodu, tedy že by mohl působit na dosud nevyslechnuté osoby,“ uvedl po 20.30 Nosek. Jednání o uvalení vazby začalo v 17.00.

Soudce Kafku vyšetřovatelé viní z toho, že neoprávněně získal peníze od několika lidí, čímž způsobil škodu přes 12 milionů korun, uvedla ve čtvrtek policie. Podle Noska obvinění spočívá v tom, že měl Kafka pod lživými argumenty vylákávat z lidí peníze. Blíže to advokát nechtěl komentovat.

Podle něj rozdíl ve vazbě pro soudce ve srovnání s jinými lidmi není. „V tomto případě nám bylo přislíbeno, že bude mít klient zvýšenou ochranu v té vazbě,“ řekl.

Větší ochrana?

Důvody pro uvalení vazby potvrdil i mluvčí soudu. „Okresní soud v Ostravě vyhověl návrhu krajské státní zástupkyně a obviněného vzal do vazby. Jednání trvalo tak (dlouho), aby i obviněný měl prostor se k dané věci vyjádřit,“ uvedl Zecha. Příslib větší bezpečnosti pro Kafku ale nepotvrdil.

3:43

Soudce Kafka po sobě nechal spoustu nedodělané práce. Od svých kolegů si půjčil 250 tisíc korun

Číst článek

„O tom nemám žádné informace, máme za to, že jsme postupovali shodně jako v každém jiném případě,“ podotkl Zecha. Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ostravě. Až do doby ukončení přípravného řízení ale nebude novinářům poskytovat ve věci žádné další informace, uvedl krajský státní zástupce Libor Malý.

Informaci, že se policie chystá uvalit na Kafku vazbu, přinesl ve čtvrtek ráno server Seznam Zprávy, který se odvolával na vyjádření Kafkova advokáta Tomáše Gřivnu.

Policie po Kafkovi pátrala od začátku března, kdy odjel ze svého domu v Kroměříži. O jeho zadržení v Chorvatsku informovala 17. března. Podle mluvčí brněnského krajského soudu čelil Kafka od prosince kárnému řízení za vážné průtahy při vyhotovování rozhodnutí a za další porušování soudcovských povinností. Den před svým zmizením oznámil rezignaci na funkci, ve které má skončit k poslednímu červnovému dni.

Problémy soudce Kafky

Server Novinky.cz v polovině března uvedl, že Kafka od svých známých údajně získával peníze na krátkodobé finanční operace, které podle něj měly skončit velmi výhodným ziskem. Postupně ale podle serveru přestával lidem peníze vracet.

0:19

Jsem Roman Kafka, dlužím miliony, ale nejsem podvodník. Brutálně mě vydírají, tvrdí soudce

Číst článek

Kafka se potom ze zahraničí s Českým rozhlasem sám spojil. V rozhovoru přiznal, že si půjčoval peníze od příbuzných a známých i to, že utekl do zahraničí. „Prchám po půlce Evropy před lidmi, kteří mě chtějí úplně zlikvidovat. Byl jsem velmi brutálně vydírán skupinou lidí,“ prohlásil. Jmenovat nikoho nechtěl, jen tvrdil, že to souvisí s případy, které v minulosti jako soudce řešil.

Kafka uvedl, že vydírání údajně čelil přes pět let a vyděračům nejprve platil ze svého, a když mu peníze došly, začal si půjčovat. „A před těmi čtrnácti dny, když jsem přestal platit, co chtěli, a přestal jsem být pro ně užitečný, tak se rozhodli mě zabít,“ tvrdil. Odjezdem do zahraničí chtěl údajně ochránit rodinu.

To, že byl několik let vydírán skupinou lidí, řekl Kafka také v telefonátu České televizi (ČT). Několik hodin před svým zatčením uvedl, že se kvůli pomoci a ochraně hodlá v Chorvatsku obrátit na české diplomaty a následně i na českou policii.

Soudce v telefonátu mluvil i o tom, že spolupracoval s chorvatskými tajnými službami, uvedla ČT. Kafka podle ní tvrdil, že se před zhruba třemi lety obrátil v Česku na policii, vyděrači se ale o tom díky kontaktům mezi policisty dozvěděli. „Následoval tvrdý trest,“ naznačil Kafka bez bližších podrobností.

Kafka byl soudcem od roku 2018, předtím působil 12 let jako státní zástupce. Dozoroval mimo jiné i metanolovou aféru, jež vypukla v září 2012 a v níž čelilo obžalobě 31 lidí. Dvěma hlavním aktérům úspěšně navrhl doživotní tresty.

Vojtěch Gavriněv, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme