Železničáři se s policií zaměřili na provinilce, kteří si zkracují cestu přes koleje
Jen loni přišlo na kolejích o život přes dvě stovky lidí, desítky z nich jen proto, že si chtěly zkrátit cestu přes kolejiště. Pracovníci Správy železniční dopravní cesty proto vsadili na prevenci. Od listopadu při dvaceti kontrolách spolu s policií odchytili na vytipovaných místech na šest set provinilců.
„Jsou to vyšlapané cestičky, jsou to stoleté zkratky, kde se lidé pohybují v kolejišti třeba i tam, kde nejsou nadchody, podchody anebo podchod někde končí a nevede dál. Přijďte na nádraží a uvidíte je,“ popisuje ředitel odboru bezpečnosti Správy železniční dopravní cesty Petr Brázda, o jaká místa se nejčastěji jedná.
To, že může dojít ke zranění či usmrcení lidí na kolejištích, ale není jediný důvod kontrol.
„Pokud se osoba v kolejišti pohybuje, tak to způsobuje problémy našim pracovníkům, kteří tam provádějí údržbu, anebo samozřejmě strojvůdcům, vlakům. S tím, že se tam pohybuje a porušuje zákon, zvyšuje riziko toho, že někdo z našich zaměstnanců je pak schopen udělat chybu,“ vysvětluje Brázda a pokračuje:
„My se snažíme eliminovat dvě věci: aby se někomu něco nestalo a aby naši zaměstnanci měli klid pro práci.“
Pokuta až deset tisíc
Preventivní akce na nádražích a jejich okolí si podle Jana Melši z policejního prezídia lze v praxi představit jako běžnou pochůzkovou činnost v okolí trati.
„Pokud zjistíme přestupce, řešíme ho odpovídajícím způsobem. V některých případech může být udělena pokuta i na místě, jiné případy je nutné oznamovat správnímu orgánu, který potom přestupce dále řeší,“ uvádí Melša.
Kontroly nejsou náhodné a Správa železniční dopravní cesty dobře ví, kde a kudy lidé přes kolejiště chodí nejčastěji. Přestupek může provinilce v nejhorším případě přijít až na desetitisícovou pokutu.