Pomáhal se svým psem hledat oběti v Turecku. ‚Nečekal jsem, že něco takového uvidím,‘ přiznává
Po ničivém zemětřesení v Turecku pomáhali s hledáním zavalených lidí i záchranáři z českého USAR týmu. Byl mezi nimi i orlickoústecký hasič David Hynek se svým sedmiletým ohařem Darrenem.
„Před pár lety jsem zasahoval s Darrenem po výbuchu v Bejrútu, myslel jsem, že jsem už viděl hodně, ale to, co nás čekalo v Turecku, bylo něco, co jsem neočekával, že bych někdy v životě mohl uvidět.“
Mezi českými záchranáři, kteří pomáhali po ničivém zemětřesení v Turecku, byl i orlickoústecký hasič David Hynek se psem Darrenem
Nejnáročnější bylo podle Hynka srovnat se s místní mentalitou:
„Jde o to, jak lidé v Turecku přistupují k těmto tragédiím, jak se s tím dokázali srovnat, jakou úctu mají k tělům, která chtějí dostat za každou cenu z trosek. Prožívají to vyproštění a to rozloučení. To bylo nejnáročnější.“
Psychicky se na místě tragédie podporuje vzájemně psovod se svým psem, popisuje Hynek:
Vděk Turků, ale i řada nepříjemných zážitků. Čeští záchranáři se vrátili po deseti dnech z Turecka
Číst článek
„Samozřejmě jsme tým, známe se navzájem, takže jak vidíme, že jeden jde psychicky dolů, tak se dokážeme navzájem povzbudit. Pomáhá to i po fyzické stránce, že se dokážeme k něčemu vyhecovat.“
Profesionálního hasiče nejvíce zasáhla obrovská ničivá síla přírody. „To město Adiyaman nám říkali, že je početně asi jako Ostrava, a když si představíte, že čtvrtina Ostravy je srovnaná se zemí a dalších mnoho domů bude muset být zdemolováno, protože jsou staticky narušené a neobyvatelné, tak ta síla a zkáza, to je de facto zkáza celého města.“
V Turecku po ničivém zemětřesení pomáhalo 70 členů českého USAR týmu.