Zemřel bývalý politik a novinář Štětina. Proslavily ho reportáže z oblastí bývalého Sovětského svazu
Ve věku 82 let ve čtvrtek zemřel po dlouhé nemoci na zástavu srdce bývalý politik, novinář a cestovatel Jaromír Štětina. Radiožurnálu to potvrdila jeho blízká spolupracovnice a novinářka Petra Procházková.
Jaromír Štětina se proslavil reportážemi z oblastí bývalého Sovětského svazu i politickým působením a následným bojem proti komunismu.
V roce 2004 byl za Stranu zelených zvolen do Senátu, v roce 2010 svůj mandát obhájil s podporou TOP 09 a hnutí Starostů a nezávislých. V letech 2014 až 2019 pak byl poslancem Evropského parlamentu.
Válečný zpravodaj
Štětina se narodil 6. dubna 1943 v Praze. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a později Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Podle údajů ministerstva vnitra byl od roku 1965 členem KSČ, stranickou legitimaci vrátil po sovětské okupaci. Uspořádal několik výprav na Sibiř a do Asie, kde mimo jiné sjel řeku Indus.
Po roce 1989 byl zpravodajem Lidových novin v Moskvě a v období 1993 až 1994 jejich šéfredaktorem. V roce 1994 založil soukromou novinářskou agenturu Epicentrum a věnoval se především válečnému zpravodajství, například v Náhorním Karabachu, Čečensku nebo Afghánistánu. Mimo jiné často spolupracoval právě s válečnou zpravodajkou Petrou Procházkovou.
V prosinci 1999 strávil jako zpravodaj z války Ruska proti Čečensku devět dní v obklíčené čečenské metropoli Grozném. Za svou práci obdržel v roce 1997 Cenu Ferdinanda Peroutky. Patří mezi spoluzakladatele humanitární organizace Člověk v tísni.
„Jednou mi zavolal z Moskvy a říká: ‚Už nemůžu jenom jezdit do těch místních válek a psát o tom. Chtěl bych nějak pomoct, ale jsem v Moskvě. Ty jsi v Praze a umíš to zorganizovat, pojď, vyhlásíme sbírku na pomoc Náhornímu Karabachu.‘ Pak už se to rozběhlo. Mirek je jedním ze spoluzakladatelů a svým způsobem takový kmotr toho, že jsme začali,“ vzpomínal na Štětinu ve vysílání Radiožurnálu ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.
Dobýval se pravdy, vzpomíná na Štětinu režisér Jančárek. Sjížděli spolu i řeku na Sibiři
Číst článek
Pro žurnalistiku ve svobodném světě měl Štětina veliký přínos. „Česká žurnalistika ztrácí významného a váženého autora. Byl jedním z prvních českých polistopadových válečných zpravodajů. Stál u zrodu nové novinářské organizace coby symbolu svobody slova. Vždy bojoval proti komunistické zlovůli,“ uvedla pro Radiožurnál současná předsedkyně Syndikátu novinářů Ivana Šuláková.
„Byl novinářem, který se snaží popsat události, které sleduje, ale zároveň není bez názoru, bez lidskosti, bez empatie vůči těm, kteří trpí,“ dodal k tomu Pánek.
Politická kariéra
Do politiky vstoupil v roce 2004, kdy se stal senátorem. Mandát mu zanikl v červnu 2014, jelikož byl v květnu 2014 jako nestraník za TOP 09/STAN zvolen poslancem Evropského parlamentu. V roce 2019 založil Hnutí Evropa společně (ESO), kterému předsedal (v roce 2022 hnutí zaniklo).
Je autorem asi deseti knih, mnoha set článků a desítek dokumentárních filmů. Je držitelem řady ocenění, například v roce 2000 mu prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy. Získal například i Cenu Rudolfa Medka.