Zpřísněná bezpečnostní opatření na ruzyňském letišti i ve vodárnách

Republiku čekají zvýšená bezpečnostní opatření. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse se zpřísní ochrana pražského ruzyňského letiště a ostraha hranic. Ústřední krizový štáb se také rozhodl o zpřísnění vízového režimu a o zvýšení ochrany zásobáren a úpraven pitné vody. Stanislav Gross ale uklidňuje občany, že jde jen o preventivní opatření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letištní hala

letištní hala | Foto: Jan Rosenauer

Česko zvyšuje ochranu ruzyňského letiště i státních hranic. Rozhodl o tom Ústřední krizový štáb. Současně se zpřísní i vízový režim a ochrana zásobáren a úpraven pitné vody a ostraha obou jaderných elektráren. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse jde o preventivní opatření: "Nemáme v tuto chvíli konkrétní potvrzenou informaci, která by znamenala velkou míru jistoty, že v České republice někdo připravuje nebo plánuje provedení nějakého teroristického útoku."

Na pražském letišti v Ruzyni bude opět jako do konce loňského roku nasazeno na 40 mužů z brigády rychlého nasazení a areál bude monitorovat vojenský systém typu Sojka a Los.

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Gross: Ostraha letiště Ruzyň

Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře už policie hlídá objekt řízení letového provozu a radarové systémy v Ruzyni, vojáci pomohou s ostrahou obvodu letištního areálu.

Policii by navíc měly posílit dvě tisícovky vojáků. Podle náměstka ministra obrany Jaroslava Škopka se bude tímto požadavkem zabývat v nejbližší době vláda.

Požární ochrana i únikové cesty budou zkontrolovány nejen u pražského metra, ale i u dalších desítek objektů v hlavním městě. V okolí atomových elektráren v Temelíně a Dukovanech nastane regulace pohybu osob.

Gross také vysvětlil, že v případě propuknutí války s Irákem by se současná bezpečnostní opatření ještě zvýšila. Nyní nechtějí zůstat bezpečnostní orgány nečinné, avšak vyhlášená opatření zatím nedosahují takové míry jak tomu bylo po teroristických útocích na newyorské sídlo Světové obchodní organizace a Pentagon 11. září roku 2001.

Ústřední krizový štáb také také instruoval naše ambasády v rizikových oblastech, aby uplatňovaly přísná kritéria prověřování žádostí o víza.

Potravinářské firmy budou státními orgány požádány o rozbor rizik týkajících se možné kontaminace potravin.

V souvislosti s hrozbou možných teroristických útoků přistoupila v minulých dnech k podobnému rozhodnutí i Velká Británie.

Předseda poslaneckého branně-bezpečnostního výboru Jan Vidím Radiožurnálu řekl, že podobné hrozby řešíme v součinnosti se zahraničím. "Teroristickým útokům se dá zpravidla zabránit pouze tím, že se dobře a včas vyhodnotí zpravodajské informace, a já jsem si jistý, že naše speciální služby spolu s aliančními speciálními službami budou včas informovány a budou včas informovat."

Milan Kopp, Jana Zemanová, Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme