Tornáda na jihu USA zabila na 300 lidí
Na jihu Spojených států zemřelo v důsledku tornád a bouřek na tři stovky lidí. Údaje o počtech obětí nejsou zatím úplné.
Jen ve státě Alabama ale zabila tornáda přinejmenším 204 lidí.
„Smrtící tornáda, nejhorší, která jsme zažili v posledních desítkách let, odnesla matky a otce, dcery a syny. V některých případech celé komunity,“ prohlásil prezident Obama.
O tornádech v USA mluvil ve Světě o osmé publicista Václav Větvička z univerzity v Louisville
„Nemůžeme kontrolovat kdy a kde nějaká hrozná bouře udeří. Ale můžeme řídit, jakým způsobem na ni budeme reagovat.“
Federální vláda proto podle amerického prezidenta udělá vše, co je v její moci, aby pomohla hlavně nejhůř postiženému státu Alabamě.
Co vyhlášení stavu nouze znamená v praxi, vysvětlil ve Světě o osmé publicista Václav Větvička z univerzity v Louisville v Kentucky.
„V Americe to znamená dvě věci. Jednak guvernéři mohou povolat národní gardu, která jak pomáhá, tak hlídá, a potom mají, jak vlády těch států, tak i občané, nárok na buď bezúročné nebo velice výhodné půjčky – to jsou dvě základní věci, které pomáhají v tom stavu nouze.“
Stát Kentucky, kde Větvička žije, měl podle jeho slov při nynější sérii tornád štěstí. „V Kentucky je jenom spousta vody a kusy měst jsou pod vodou, ale žádné větší škody nebyly a rozhodně nikdo nezemřel nebo nebyl zraněn.“
Podobné řádění živlů se v USA opakuje pravidelně, byť ne s takovými ztrátami na životech, a Američané jsou na to už zvyklí.
„Ta oblast, která vede někde od Oklahomy nebo Kansasu až k východnímu pobřeží, ta je na to v podstatě zvyklá, protože se více méně nedá nic dělat. Především duben je měsícem tornád a ten se nějak musí stoicky přežít. Když se něco podobného blíží, tak vám nezbude nic jiného, než vlézt někam do sklepa a doufat, že budete mít štěstí a mine vás to. Jinak nejde dělat nic, jenom doufat,“ přiblížil Václav Větvička.