11. září 2001 pomáhal zachraňovat, v sobotu přišel na pietu. ‚Musel jsem tu být a uctít padlé,‘ říká McInnis

Válka proti terorismu vedená USA má po dvaceti letech mnohem víc obětí než její rozbuška. Tou se stala tragédie 11. září 2001, kdy teroristé ze sítě Al-Kaida unesli čtyři dopravní letadla. Narazili s nimi do budovy Pentagonu u Washingtonu, jedno se zřítilo v Pensylvánii a dvě smetla věže Světového obchodního centra v New Yorku. Právě tam si čtením jmen příbuzní obětí připomněli 20 let od smrti skoro tří tisíc lidí při teroristických útocích.

Od zpravodaje z místa New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na místě, kde původně stály dvě věže Světového obchodního centra, zní postupně skoro tři tisíce jmen obětí a bolest pozůstalých je i po dvaceti letech obrovská. Pořadatelé museli mezi rodinnými příslušníky obětí dokonce uspořádat loterii. Tak velký byl zájem o to poslat veřejně emotivní vzkaz příbuzným, kteří tu zemřeli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Musel jsem tu být a uctít padlé, říká McInnis. Více si poslechněte v reportáži zpravodaje Českého rozhlasu v USA Jana Kaliby přímo z místa piety k 20. výročí

A platí to i pro další hosty této piety po dvaceti letech. „Musel jsem tu být a uctít padlé. Těžké by bylo naopak nepřijít. Tahle událost už je součástí mé identity. Pořád to mám čerstvé, jako by se to stalo předevčírem. A nejpodivnější je, že jsem jako pokaždé slyšel svoje jméno. Dvakrát, protože jsem Thomas McInnis – a dva moji jmenovci tu zahynuli. Musel jsem se štípnout, abych se ujistil, že pořád ještě dýchám,“ popsal zpravodaji Radiožurnálu přímo na místě piety Thomas McInnis, který 11. září 2001 pomáhal zachraňovat životy lidí uvízlých v troskách.

FBI zveřejnila odtajněný vyšetřovací spis k 11. září 2001. Popisuje kontakt únosců se spolupracovníky

Číst článek

Od té doby Spojené státy po světě vedou válku proti terorismu. Na otázku, jestli se coby Američan ve své zemi cítí bezpečněji po dvaceti letech tohoto boje, Thomas McInnis odpovídá: „Cítím se bezpečněji tady v New Yorku díky technologiím, které se teď na ochranu města používají, a zpravodajským službám. Ale celkově? My jsme si vypěstovali své domácí teroristy. Lidi, kteří se radikalizovali a dělají stejné věci, jako provedla Al-Kaida ze zahraničí.“

Naráží Thomas na letošní přepadení Kapitolu příznivci tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa v době, kdy tam zákonodárci schvalovali volební výsledky.

Minuta ticha, předčítání jmen obětí, údery zvonu. USA si připomněly 20. výročí od útoků z 11. září

Číst článek

Před domácím terorismem, který může být stejnou hrozbou jako ten zahraniční, varoval ve svém projevu k dvacátému výročí i George Bush mladší, americký prezident v době útoků 11. září 2001 a ten, který vyhlásil válku proti terorismu.

V rámci ní američtí vojáci vstoupili do Afghánistánu, odkud je teď současný šéf Bílého domu Joe Biden za chaosu a násilí po dvaceti letech stáhl.

„Připadá mi to, jako by se opakoval Vietnam. Odtamtud jsme odcházeli stejně. Nedokončená práce. Bin Ládina coby strůjce útoků jsme našli. V tu chvíli jsme měli prohlásit misi za splněnou. Zůstali jsme z humanitárních důvodů a selhali. Afghánistán má teď novou vládu a sedí v ní člověk ze skupiny Al-Kaida. Takže čeho jsme dosáhli? Ničeho. Připadá mi to jako dvacet ztracených let. Ostuda,“ myslí si Thomas McInnis, účastník záchranných prací 11. září 2001 i pietní akce na tomtéž místě o dvacet let později.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme