‚Alžběta má skotskou krev.‘ Většina obyvatel na severu Británie má královnu ráda
O případné nezávislosti se ve Skotsku mluví už dlouho. Pokud bychom hledali alespoň jeden symbol Velké Británie, který je i ve Skotsku vnímaný pozitivně, je to bezpochyby královna Alžběta II. Ta se svým vřelým vztahem ke Skotsku netají a lidé ji tam za to mají rádi.
Srpen co srpen míří britská královna na svoje letní sídlo Balmoral. Zámeček, který stojí doslova v srdci skotské vysočiny. Její příjezd do letní rezidence si pravidelně nenechají ujít ani Ursula a Mike. Na rozdíl od dalších stovek přihlížejících to mají k Balmoralu co by kamenem dohodil. Bydlí totiž v sousední vesnici.
„Samozřejmě že i ve Skotsku jsou lidé, kteří královskou rodinu příliš nemusí. Řekl bych ale, že drtivá většina Skotů královnu respektuje,“ říká Radiožurnálu Mike.
A jeho manželka Ursula dodává: „Vládne už tak dlouho, že si ani nedokážu představit, jaké by to bylo bez ní. Vždyť je to nejdéle vládnoucí panovnice.“
Protože Ursula a Mike jsou už oba sedmdesátníci, pamatují okamžik, když na trůn Alžběta II. nastoupila.
„Pamatuji si, že korunovace bylo vůbec to první, co jsem viděla televizi. Bydleli jsme s rodiči v Dundee, na východním pobřeží Skotska. Televize byla tehdy vzácnost, my je neměli a byli jsme se dívat u strýčka. Tou parádou jsem byla okouzlena,“ vzpomíná Ursula.
Vztah mezi královnou Alžbětou II. a Skoty se budoval dlouho a má za sebou vzestupy a pády. Faktem je ale i to, že když se drtivá většina dnešních obyvatel Skotska narodila, Alžběta II. už vládla.
„Alžběta má skotskou krev. Pokud se týká panovnice, tak tady v podstatě nejsou výhrady. Má to určitou stabilitu a kontinuitu. Mně to vyhovuje, filozoficky mi to vyhovuje,“ hodnotí Paul Millar.
Ve Skotsku se sice nenarodil, v Edinburghu ale žije už čtyřiapadesát let a tak se za Skota tak trochu považuje. Ve své kanceláři na okraji města mi hrdě ukazuje fotografii, na které si s Alžbětou II. podává ruku.
„Tohle je v Brně. Zajel jsem si do Brna setkat se s královnou,“ popsal. Tehdy byl Millar českým honorárním konzulem a do Brna ho přivedly pracovní povinnosti.
Teď už je v důchodu, ale o politiku se dál živě zajímá. Jak říká, královnu mají ve Skotsku rádi, otázka je, jak tam jednou přijmou jejího nástupce.