Napětí mezi bratry Gallagherovými vyvrcholilo v létě 2009. V srpnu toho roku po divoké hádce v zákulisí před pařížským koncertem na festivalu Rock en Seine musel manažer kapely vystoupení zrušit.
„Jeden z pacientů mi popisoval, že není schopný dát prádlo do pračky bez toho, aniž by si přitom dával pauzy,“ popisuje long covid v rozhovoru pro iROZHLAS.cz britský lékař a vědec Luke Daines.
Během obřadu obdržel Karel II. nový státní meč. Původní, který v roce 1507 daroval Skotům papež Julius II., je velmi křehký a nemohl se při obřadu použít.
Korunovační trůn bude mít od sedákem kamenný kvádr. Na kusu pískovce na pohled nic není, přesto je to jedna z nejuctívanějších památek v Británii. Korunovační kámen skotských králů, Kámen osudu.
Glasgowský rodák Coltrane začal veřejně působit jako stand-up komik v klubech v Edinburghu a jako divadelní herec. Narodil se v roce 1950 jako Anthony Robert McMillan.
Pohřební vůz převážející královniny pozůstatky byl navržen tak, aby byl dovnitř na osvícenou rakev co nejlepší pohled. Cestu na letiště v Edinburghu i z letiště v Londýně sledovaly desetitisíce Britů.
Královna Alžběta II. zemřela ve čtvrtek ve věku 96 let a její nejstarší syn Charles, který bude panovat jako Karel III., byl králem oficiálně prohlášen v sobotu.
V sobotu nástupnická rada slavnostně prohlásil Karla III. za nového britského panovníka. V neděli tento akt absolvují i zákonodárné sbory Skotska, Severního Irska, Walesu, Austrálie a Nového Zélandu.
Zatímco probíhala proklamace Karla III. ve zbývajících částech Spojeného království, vydala se v neděli smuteční kolona s rakví s královnou Alžbětou II. na cestu do paláce Holyroodhouse v Edinburghu.
Některé zdroje inspirace jsou víc než zřejmé. Když se projdete po hřbitově Greyfriars v centru Edinburghu, zjistíte proč – náhrobky nesou jména, která známe. McGonagall, Potter a hlavně Thomas Riddle.
„Pokud chceme, aby ženy na univerzitě studovaly, tak máme odpovědnost za to, aby jim tu bylo dobře jak psychicky, tak fyzicky,“ říká expertka na sexuální násilí z Edinburské univerzity.
O případné nezávislosti se ve Skotsku mluví už dlouho. Pokud bychom hledali alespoň jeden symbol Velké Británie, který je i ve Skotsku vnímaný pozitivně, je to bezpochyby královna Alžběta II.
Izraelský premiér Naftali Bennett podle nejmenovaného představitele izraelské delegace řekl, že pokud se ministryně nedostane ani na úterní jednání, nezúčastní se jich ani on.
Strany usilující o nezávislost Skotska získaly ve volbách většinu křesel. To jim dává prostor k prosazení dalšího referenda o odtržení od zbytku Spojeného království, vláda v Londýně to ale odmítá.
„Konání referenda o nezávislosti nezáleží na Johnsonovi, ale na lidech, který ve Skotsku žijí. Na skotském národě. Pokud si přeje rozhodnout o svém osudu, nikdo mu v tom nemůže bránit,“ říká Salmond.
Británie si památku vévody z Edinburghu, jak zněl Philipův oficiální titul, připomene celostátní minutou ticha v 15.00 místního času (16.00 středoevropského času), kdy pohřební obřad začne.
Půjde o ceremoniální, nikoli o státní pohřeb, a proto se uskuteční bez přístupu veřejnosti. Královna také rozhodla, že do pohřbu bude v Británii platit osmidenní státní smutek.
„Žádná dohoda nevyrovná to, co nám brexit vzal. Je čas na referendum o naší vlastní nezávislosti, jako evropského národa,“ reagovala na dohodu Sturgeonová na twitteru.
Skotové o možnosti odtržení od Británie hlasovali už v roce 2014. Tehdy se 55 procent hlasujících vyslovilo pro setrvání ve Spojeném království a 45 procent bylo proti.
„Skoti trpí dojmem, že se jim diktuje z jihu Velké Británie,“ uvedl Paul Millar. Podle něj je hlavním důvodem názorového rozchodu Skotů s Londýnem především brexit.
Philip podle médií kolizi s dalším vozidlem zavinil, když vyjížděl na hlavní silnici. Jeho Land Rover následně skončil převrácený na boku, princ však vyvázl bez vážnějších zranění.