Americký Connecticut po prosincovém masakru výrazně zpřísňuje pravidla držení zbraní
V americkém Connecticutu se výrazně zpřísňují pravidla pro nákup zbraní. Guvernér státu podepsal nový zákon, který mimo jiné zavádí kontroly při nákupu zbraní a zakazuje desítky typů útočných pušek.
Guvernér i zákonodárci Connecticutu byli po prosincovém masakru pod silným tlakem veřejnosti, aby pravidla pro držení zbraní změnili.
Zastánci volného práva držet zbraně i lobby Národní asociace držitelů pušek naopak v tomto státě na východě Ameriky moc významnou roli nikdy nehráli. Nemohli tak být ani významnou opozicí vůči návrhu.
O zpřísnění pravidel pro nákup zbraní v Connecticutu informuje zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka
Každý člověk, který si bude chtít střelnou zbraň pořídit, bude muset projít přísnější kontrolou. Rozšiřuje se také počet útočných pušek, které se nebudou smět prodávat, ale lidé, kteří už je mají, si je budou moci nechat.
Zakazuje se prodej zásobníků s větší kapacitou než deset nábojů. Zavádí se také zvláštní registr osob, které nějakým způsobem porušily pravidla pro držení zbraní. Na americké poměry tak jde o opravdu výrazné zpřísnění, přestože v Evropě jsou pravidla většinou ještě striktnější.
Některé státy, jako Colorado, New York či Kalifornie už pravidla po prosincovém masakru zpřísnily, jiné jako třeba Maryland se k tomu chystají.
Na druhou stranu „venkovské státy“ s tradicí držení pušek jako Jižní Dakota, Arkansas, Tennessee nebo Kentucky naopak povolily v reakci na tragédii v Newtownu například učitelům, aby nosili zbraně do škol. Řídí se názorem, že více zbraní v rukou zodpovědných lidí může takovým incidentům zabránit.
Senát amerického státu Connecticut schválil přísnější pravidla držení zbraní v reakci na prosincovou střelbu ve škole v tamním Newtownu. Při ní zemřelo 20 dětí a 6 dospělých.
Kritici změn v zákonech poukazují na to, že kdokoli si může nakoupit zbraně v jednom státě, kde jsou pravidla volná, a potom je převézt do jiného státu. Převážení zbraní přes hranice států sice zakazují federální zákony, ale žádné kontroly tam nejsou.
O zpřísnění pravidel se snaží i Bílý dům. Prezident Barack Obama se snaží zapůsobit na Kongres, aby podobnou legislativu jako schválili v Connecticutu, zavedl na celém území Spojených států. Zatím se to však nedaří.
z návrhu zákona, který bude Kongres projednávat zřejmě už příští týden, například nedávno vypadl celoplošný zákaz útočných zbraní v USA, který platil v letech 1999–2004. Bílý dům to přitom považoval za pilíř větší kontroly zbraní v Americe.