Ani po 76 letech není v Mnichově pamětní deska připomínající rozbití ČSR

Před 76 lety podepsaly evropské velmoci dohodu o odstoupení československého pohraničí Německu. Česko a Bavorsko dodnes mají odlišný názor na to, kdy mnichovská dohoda přestala platit. Podle české strany byl dokument neplatný od samého počátku, podle bavorské strany přestala dohoda platit poté, co vypukla druhá světová válka. Z tohoto důvodu není na domě, kde se tento zásadní dokument podepsal, žádná pamětní deska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká škola hudební a divadelní v Mnichově, kde byla podepsána mnichovská dohoda

Vysoká škola hudební a divadelní v Mnichově, kde byla podepsána mnichovská dohoda | Foto: Pavel Polák

Bez znalosti historie by člověk kolem dnešní mnichovské hudební konzervatoře na Královském náměstí prošel patrně bez povšimnutí.

Na dveřích domu je napsáno „Přístup pouze pro studenty a zaměstnance univerzity“. V budově je totiž hudební konzervatoř. Cedule, která by připomínala, co se tam 30. září 1938 stalo, ale na budově chybí.

Uvnitř budovy zaujme velký mramorový sál a mramorové schody do prvního patra. „Tenkrát byl na schodech červený koberec, tudy vcházely delegace,“ ukazuje paní Zischka, která dříve pracovala v mnichovském muzeu a dnes už je v důchodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V budově konzervatoře, kde byla podepsána mnichovská dohoda, natáčel zpravodaj ČRo Pavel Polák

Ulrike Zischka je sudetská Němka. Narodila se v roce 1945 ve Františkových Lázních a po válce byla s rodiči odsunuta. Že na budově není pamětní deska, paní Zischku zlobí. Mnichovská dohoda změnila život milionům lidí, včetně toho jejího.

Ukazuje místnost číslo 105, ve které úřadoval i Adolf Hitler. Dveře, kterými se vchází do této místnosti, jsou dvojité. „Má to svou symboliku. Všechno, o čem se v této místnosti mluvilo, se nemělo dostat ven, nemělo být slyšet,“ vysvětluje Zischka.

Česko-německé vztahy dál zatěžuje spor o výklad mnichovské dohody

Číst článek

V Hitlerově kanceláři, místnosti s vysokým stropem a dřevěnými parketami, byl také mramorový krb. Ten je vidět i na známé fotografie, která zachytila strůjce mnichovské dohody – Adolfa Hitlera za Německo, Nevilla Chamberlaina za Británii, Édouarda Daladiera za Francii a Benita Mussoliniho za Itálii.

V místnosti, kde byla podepsána mnichovská dohoda, zůstal mramorový krb | Foto: Pavel Polák

Jinak je místnost prázdná. Veškerý nábytek už je pryč, zůstal jen původní lustr a také vestavěná knihovna. Hned vedle dveří nad vypínači je malá cedulka, na které se píše, že v této místnosti byla 30. září 1938 podepsána mnichovská dohoda.

„Během složitých jednání se šli všichni čtyři pánové ukázat na balkon. Z toho jsou také dobové fotografie,“ říká Zischka. Když se vrátili do místnosti, dojednali dohodu, která změnila osud Československa.

Mnichovská dohoda | Foto: Michal Jindra

Pavel Polák, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme