Arcivévoda Josef jde do aukce. Cena za diamant by mohla přesáhnout 300 milionů

V aukční síni Christie´s v Ženevě ve Švýcarsku se dnes bude dražit diamant nazvaný podle svého někdejšího majitele Arcivévoda Josef. Očekává se, že bude prodán za rekordní cenu. Diamant je velký asi jako křepelčí vajíčko, vejde se do dlaně a jeho cena se odhaduje na 15 až 20 milionů dolarů, tedy asi 290 až 386 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arcivévoda Josef. Diamant.

Arcivévoda Josef. Diamant. | Zdroj: ČTK

„Co se týče barvy, je kámen výjimečný, má nejvyšší možnou barvu, klasifikaci D a nejvyšší možnou čistotu,“ řekl starožitník Martin Cinolter, který vysvětlil, že diamanty jsou hodnoceny podle barvy, čistoty, váhy a podle brusu.

Z hlediska váhy prý v porovnání s jinými slavnými diamanty tak veliký není, má „pouze“ 76,02 karátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výjimečnosti diamantu Arcivévoda Josef mluvil starožitník Martin Cinolter.

„Jeho bratr Kooh-i-noor, , který se našel ve stejném nalezišti, měl původně 186 karátů a nejznámější Cullinan má dokonce 530 karátů. Nicméně u takto velikého diamantu je to opravdu výjimečná čistota i barva, a proto je ta cena tak vysoká,“ přiblížil Cinolter.

Připomněl, že diamant Arcovévoda Josef byl nalezen v indické Golcondě, kde je jedno z nejstarších nalezišť diamantů na světě. „Jak se dostal do Evropy, nikdo neví, nicméně ví se, že v roce 1933 se objevil v rodině Josefa Augusta Rakouského, po kterém také má jméno,“ uvedl Cinolter.

Tchýní arcivévody Josefa Augusta Rakouského, který žil v letech 1872 až 1962, byla arcivévodkyně Gisela, dcera císaře Franze Josefa a císařovny Sisi.

Martin Cinolter vylíčil další osud diamantu: V roce 1933 jej dostal Josefův syn, pak byl uložen v maďarské bance. V roce 1936 se dostal do rukou nejmenovaného evropského bankéře, který jej uložil do depozitního boxu ve Francii. Zde unikl pozornosti nacistů, kteří pátrali po uměleckých dílech po celé Evropě.

Čeká se zájemce z Východu

„Nikdo o něm nevěděl až do roku 1961, kdy se objevil na aukci v Londýně, ale byl stažen, jelikož suma, která za něj byla nabídnuta, nebyla ekvivalentní. A pak se objevil až v roce 1993 v Ženevě v aukční síni Christie´s a byl vydražen téměř za 6,5 milionu dolarů,“ popsal Cinolter.

Diamant záskala americká šperkařská firma, která jej zbrousila z původních 76,45 karátů na 76,02 a zasadila jej do náhrdelníku. Náhrdelník nosila například zpěvačka Céline Dion.

Aukční síň jméno současného majitele nezveřejnila. Zájem stát se novým majitelem by podle předpokladů mohl projevit někdo z Blízkého východu, z Asie či Ruska.

„Z arabského světa, z asijského světa, zejména Čína. Ví se že čínská vláda hodně nakupuje diamanty. Může to být i nějaká velká mezinárodní investiční společnost,“ nabídl možnosti Cinolter.

Martina Mašková, Helena Berková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme