Autokracie jsou největším ohrožením Islandu. Jsme vděční za české letectvo, říká tamní ministryně
Pět gripenů českého letectva ve čtvrtek odlétá z 21. základny taktického letectva Čáslav na Island. Z letecké základny v Keflavíku budou v rámci mise NATO zajišťovat ochranu vzdušného prostoru a bezpečnost v severním Atlantiku. „Pro nás je to velmi důležité a jsme vděční, že můžeme na Islandu přivítat české letectvo,“ řekla v rozhovoru pro Český rozhlas islandská ministryně zahraničí Thorgerdur Katrín Gunnarsdóttirová.
Ostrov leží v klidných, ale strategicky důležitých vodách mezi severním Atlantikem a Severním ledovým oceánem. O oblast má zájem Čína, Rusko i Spojené státy. V Evropě navíc zuří ruská agrese na Ukrajině a americký prezident Donald Trump hrozí anexí Grónska, které se nachází blízko Islandu.
Pět gripenů českého letectva ve čtvrtek odletí z 21. základny taktického letectva Čáslav na Island
Islanďané ale dál zůstávají hrdými pacifisty, nemají vlastní armádu a podle ministryně zahraničí nechce země svoji obrannou strategii měnit.
„Ne, není na čase mít vlastní armádu, ale je ideální příležitost zintenzivnit a posílit vztahy s našimi dobrými spojenci. A my – Island a Česko – jsme dobří přátelé, důležití partneři se stejným smýšlením. Jsme vděční, že můžeme na Islandu přivítat české letectvo. Je to důležité jak pro obranu Islandu, tak severního Atlantiku a tím pádem i Evropy,“ říká ministryně pro Český rozhlas.
Klíčové USA
Pro obranu ostrova jsou klíčové Spojené státy, a to i přes postoj administrativy Donalda Trumpa, který tlačí na svoje spojence, aby se více spoléhali sami na sebe.
Obrana žádá lepší nabídku na pronájem gripenů od Švédska. ‚Potřebují modernizaci,‘ říká Černochová
Číst článek
„Mohli bychom říct, že naše obrana je založená na dvou základních kamenech – jedním je NATO a tím druhým bilaterální smlouva o obraně s USA z roku 1951. Ta pořád platí, ale potřebujeme upevnit naše vztahy s USA. Jsme si vědomi, že s novou administrativou jsou před námi určité výzvy, kterým tady v severním Atlantiku čelíme. Ale na druhou stranu – náš vztah s USA byl vždycky dobrý,“ připouští Gunnarsdóttirová, že spolupráce s USA není tak hladká jako dřív.
Největším ohrožením pro Island je podle ministryně zahraničí růst autoritářských režimů ve světě. I proto vláda od začátku ruské invaze na Ukrajině pevně stojí za napadenou zemí a podporuje například českou zbrojní iniciativu, která Ukrajině dodává dělostřeleckou munici.
„Autokracii vidíme v Rusku, vidíme ji v Číně. Myslím si, že je velmi důležité, že si teď Evropa víc uvědomuje, jaké ohrožení představuje Rusko. Ukrajina se stará o to, aby demokracie v Evropě přežila, a proto ji taky podporujeme,“ dodává Gunnarsdóttirová.
Gripeny českého letectva odlétají na Island už počtvrté, a to v rámci mise NATO, takzvaného air policingu. V budoucnu je po více než dvaceti letech nahradí americké stíhačky F-35.