Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) upozornila svého švédského kolegu Pala Johnsona, že ceny vojenského materiálu stoupají po celém světě a že by se letouny měly modernizovat.
Dodatek smlouvy o prodloužení pronájmu gripenů by mohl být uzavřen do konce roku. Zástupci Česka a Švédska ve středu na schůzce v Praze diskutovali také o pásových bojových vozidlech pěchoty CV90.
Akce k založení republiky se v sobotu konají i na dalších místech republiky. Pavel v poledne rovněž jmenuje nové generály a večer udělí státní vyznamenání.
„Střílíme osm raket, protože finančně je to náročné cvičení. Máme zaplacené dvě prezentace dronů, která každá má čtyři fléry, to znamená čtyři cíle,“ říká velitel jednotky.
„F-35 je jediný letoun 5. generace na trhu. Vláda tak vede jednání s USA o nejlepším letounu, který by Česká republika mohla získat,“ říká Jaroslav Tomaňa, nový velitel elitní bojové základny.
Mezinárodní letecké dny SIAF proběhly na letecké základně Malacky - Kuchyňa. Slováci se zde také rozloučili se stíhačkami MiG-29, nahradí je americké letouny.
Letoun páté generace, americká stíhačka F-35, dle jeho slov nebyl nejdražší možností, která byla ve hře. Celkem se rozhodovalo mezi sedmi nabídkami ze čtyř zemí.
„Já jsem s panem ministrem Švédského království měla bilaterální schůzku, nic takového na ní nezaznělo, takže skutečně mi přijde, že tady překračuje pan velvyslanec svojí pravomoc,“ řekl Černochová.
Podle švédského velvyslance Fredrika Jörgensena by letouny byly modernizovány a Česko by si zároveň mohlo zakoupit jejich nejmodernější verzi Gripen E.
„Je tudíž možné, že v rámci shromažďování podkladů oslovili vojáci i americkou stranu, určitě to ale nelze nazvat aktivním vyjednáváním,“ uvedl Pejšek.
„Je to fyzicky náročné, hodně na páteř, neletí se jen čistá akrobacie,“ říká Českému rozhlasu Pardubice o letecké akrobacii člen skupiny Flying Bulls Stanislav Čejka.
„Přelet je ukončený. Uskutečnilo se to mezi 9.00 a 11.00. Jedno letadlo nám tady zůstalo kvůli technické závadě,“ uvedl Švancara. Podle něj by měl letoun do Pardubic zamířit později.
Češi působící v Pobaltí v rámci ostré hotovosti aliančního systému protivzdušné obrany vždy museli identifikovat nekomunikující stroje. Pokaždé to byly vojenské letouny vzdušných sil Ruské federace.
České gripeny jsou vybaveny řízenými střelami, vestavěnými kanóny nebo klamnými cíli. V Pobaltí budou mít nově zaměřovací a průzkumné kontejnery. Ty mají pomoci s identifikací neznámých letounů.
Bulharsko, které patří k nejchudším zemím Evropské unie, má stále ještě z dob bývalého východního, sovětského vojenského bloku řadu výzbroje ruské provenience.
Gripeny střeží vzdušný prostor České republiky 24 hodin denně. To ale neznamená, že letadla jsou neustále přímo ve vzduchu. Jsou v bojové pohotovosti na vojenském letišti v Čáslavi.
Americká vláda schválila možnost prodeje stíhaček F-16 Slovensku, kde by mohly nahradit dosluhující ruské stroje MiG-29. Podle slovenských médií se ale Bratislava dosud nerozhodla.
České gripeny budou na podzim opět hlídat nebe nad Islandem. Poprvé ale při zahraniční misi mohou být vyzbrojeny raketami dlouhého dosahu pro ničení vzdušných cílů. Informoval o tom ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Dva gripeny české armády vzlétly k ostrému startu. V pátek musely zkontrolovat španělské civilní letadlo, které neodpovídalo leteckým dispečerům. Spojení se strojem se vojenským pilotům podařilo navázat až při vizuálním kontaktu z kokpitu do kokpitu.
Poslední služba dnes čeká na Islandu české piloty gripenů. Vzdušný prostor ostrova budou střežit do půlnoci. Během bezmála měsíční mise strávilo osm stíhačů ve vzduchu přes 140 hodin.
První skupina českých vojáků odlétá na Island. Česká armáda tam za nimi pošle pět svých stíhaček Jas-39 Gripen, které budou v létě hlídat vzdušný prostor nad ostrovem.
Plzeň už třetím dnem slaví jubilejní 70. výročí konce druhé světové války. Západočeskou metropolí dnes v rámci přehlídky Convoy of Liberty projela dlouhá kolona historických džípů a dalších amerických armádních vozidel. Nad hlavami tisíců přihlížejících pak přelétly armádní letouny.
Nad Pražským hradem proletěly krátce po 16 hodině dva armádní letouny JAS-39 Gripen. Symbolicky tak zahájily výstavu k 70. výročí konce druhé světové války v Evropě. Bezletová zóna se pro stíhačky otevřela po jedenácti letech.
Čeští armádní letci by rádi navýšili počet gripenů. Důvodem je zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě. Celkový počet nadzvukových letounů by prý mohl v České republice stoupnout ze 14 na 20 strojů. Podle Generálního štábu ani ministerstva obrany však není tato otázka aktuální.