Beatifikaci Jana Pavla II. přihlížel přes milion lidí
Více než milion lidí sledoval přímo ve Vatikánu nedělní obřad blahořečení Jana Pavla II.. Od kanonizace dělí slovanského papeže už jen jeden stupeň. Věřící se modlili i za to, aby se Jan Pavel II. stal svatým co nejdříve. Nejvíce poutníků přijelo z papežova rodného Polska, ale nebyli to zdaleka jediní cizinci.
„Naše gospičsko-senjská diecéze je nová - založil ji právě blahoslavený Jan Pavel II. v roce 2000. Už kvůli tomu jsme museli přijet. Vděčíme mu také za to, že v roce 1992 přiznal Chorvatsko, a to v době těch nejkrvavějších bojů,“ prozradil Radiožurnálu pan Ivan z chorvatské skupiny poutníků.
Na blahořečení Jana Pavla II. přijel do Vatikánu přes milion poutníků z různých zemí. Podrobnosti natočil pro pořad Zblízka zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín.
Jan Pavel II. navštívil Chorvatsko celkem pětkrát. A jak řekl pan Ivan, k tomuto regionu měl vždy zvláštní vztah: „30 dubna 1979 sloužil mši ve Svatopetrské bazilice v chorvatštině. Nazval nás drahými Chorvaty, řekl, že nás miluje a požehnal nám.“
„Tehdy se nás tady sešlo na 11 tisíc. Bylo to v době těžkého komunismu. Papež přistoupil k oltáři v plášti s dnešním chorvatským státním znakem,“ dodal.
Jan Pavel II. je blahoslaveným pro všechny, říká polský mnich
Nejvíce věřících dorazilo do Říma samozřejmě z Polska. Bílo-červené vlajky, praporky a šály byly všude kolem. „Je dobře, že k blahořečení došlo tak rychle a netáhlo se to jako v některých jiných případech,“ řekl student Kuba z východopolského Sanoku
„Mrzí mě jen to, že organizátoři věděli, jak velký počet poutníků se do Říma chystá, a nepřipravili se na to dobře. Je tady hodně skupin, které nic neuvidí ani neuslyší. Pro mě to ale i tak stálo za to,“ postěžoval si.
„Mám velkou radost, že jsme tady, i když jsme tak daleko od oltáře. Nám ale tato vzdálenost nevadí. Cítíme především radost a vděk za to, že tady můžeme být,“ řekl františkánský mnich z Legnice.
„Když vidíme vlajky ostatních zemí, zažíváme intenzivní pocity sounáležitosti s církví i navzájem. Vidíme, že Jan Pavel II. je blahoslaveným pro všechny, nejen pro Poláky,“ dodal mnich.
Katolíci z Francie: Měl nás moc rád
Další mohutně zastoupenou zemí je Francie. Tamní katolíci mají v Římě pět velkých kostelů. Paní Bernadetta a její veselá kamarádka pomáhají poutníkům v orientaci - po městě i v životě a díle Jana Pavla II.
„Mnohokrát navštívil Francii. Měl nás moc rád a naši katolickou církev nazýval mladší sestrou,“ řekla Radiožurnálu paní Bernadetta a přidala také osobní vzpomínku na papeže, se kterým se setkala dvakrát - jednou ve francouzském kostele a podruhé na soukromé audienci.:
„Byla jsem se svým manželem, který je Ital. Jan Pavel II. se mě lišácky zeptal - jak se spolu domluvíte, když vy jste Francouzka a on je Ital? Smál se a já jsem nevěděla, co mám odpovědět. Papež mi napověděl. Řekl - vy se přece domluvíte jazykem lásky,“ zavzpomínala.
Schwarzenberg: Zvolením Wojtyly nastal průlom
Ve Vatikánu bylo i několik stovek českých poutníků a také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a český arcibiskup Dominik Duka. Oba dobře blahoslaveného Jana Pavla II. znali.
Ministr Schwarzenberg Radiožurnálu prozradil, že si velmi jasně pamatuje na chvíli, kdy se s německým kamarádem dozvěděli, že se Karol Wojtyla stal papežem.
„Oba jsme si uvědomili, že je to zlom, že to otřese světem. A tak to také bylo. Popravdě řečeno, my jsme se oba s radostí ten večer opili. Vypili jsme několik lahví vína z čisté radosti. Poněvadž jsme věděli, že nastal ten průlom, který očekáváme pro církev a pro Evropu,“ prozradil Karel Schwarzenberg.