Stovky studentů v Srbsku zablokovaly budovy médií. Protestují už více než čtyři měsíce
Stovky demonstrujících studentů a dalších lidí v úterý v srbském hlavním městě Bělehradě blokovaly vchody do hlavní budovy srbské státní televize a rozhlasu (RTS). Studenti tak vyjadřují rozhořčení nad tím, že je jedna z televizních moderátorek označila za hordu. V zemi po měsících demonstrací dále roste napětí před velkou manifestací ohlášenou na sobotu.
Stovky studentů zablokovaly budovu RTS v metropoli už v pondělí večer a podle agentury AP se jich znovu sešly stovky i v úterý. Důvodem jejich hněvu je to, že moderátorka RTV v rozhovoru se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem studentské protivládní hnutí označila za hordu.
Srbská opozice v parlamentu házela dýmovnice. Vyjádřila tak podporu protestujícím studentům
Číst článek
Blokáda začala krátce před půlnocí a podle organizátorů má trvat 22 hodin, kdy má být lidem umožněno z budovy odejít, nikoliv však vstoupit. Mezi protestujícími a policií nastaly v noci potyčky, v jejichž důsledku byl zraněn nejméně jeden policista. Podle studentů policie proti pokojným demonstrantům použila obušky.
Demonstranti blokují také budovu státního rozhlasu a televize severosrbské autonomní oblasti Vojvodina (RTV) v Novém Sadu a také místní televize a rozhlasu RTK v Kragujevaci v centrální části země. RTV v úterý podle DPA přerušila plánované vysílání a nabízí jen hrané filmy.
Neštěstí v Novém Sadu
Protestní hnutí vedené stávkujícími vysokoškolskými studenty vyvolalo neštěstí v Novém Sadu, kde loni 1. listopadu při pádu betonového přístřešku před nádražím zahynulo 15 lidí. Organizátoři viní vládu z korupce a nepotismu, což podle nich zapříčinilo nekvalitní stavební práci na nedávno zrekonstruované střeše.
Celé Srbsko se na čtvrt hodiny zastavilo. ‚Máte krev na rukou,‘ vzkazují protestující vládě
Číst článek
Vláda obvinění odmítá, v souvislosti s neštěstím však rezignoval premiér Miloš Vučevič. Prezident Vučič tvrdí, že Srbsko čelí pokusu o takzvanou barevnou revoluci, kterou organizují agenti ze západních zemí. Současně ale vyzývá k dialogu se studenty.
Vučič a jeho Srbská pokroková strana (SNS) jsou v Srbsku u moci od roku 2012. Nejnovější protesty vyvolané tragédií v Novém Sadu jsou odrazem širší nespokojenosti s prezidentem a jeho vládou, kterou část společnosti vidí jako stále autoritářštější a zkorumpovanou.
Masové demonstrace se v nedávné minulosti uskutečnily v Srbsku také v souvislosti s chystanou těžbou lithia v zemi či po dvou hromadných vraždách, které si předloni vyžádaly dohromady 19 obětí.