Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Slaná voda poškodila v Benátkách i vzácné knihy. Zachránit je pomáhají dobrovolníci z celé Itálie

Mokré a špinavé sedačky, promočené matrace nebo nefunkční pračky a lednice. Všechny tyto věci byste v těchto dnech mohli vidět v benátských ulicích. Benátčané totiž vyklízejí všechno, co jim poničily silné přílivové vlny, které město zasáhly v uplynulých dnech. Slaná voda ale vyplavila také slavné benátské památky, knihovny i muzea.

Od zpravodaje z místa Benátky Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Bylo to tady velmi špatné. Voda byla u vstupů a také všude v přízemí. Vůbec nejhorší to ale bylo v depozitáři. Knihy na prvních poličkách byly úplně zničené, bylo tam plno vody. Máme tady skutečně velmi starou knihovnu. Naše nadace byla založena v roce 1866 a patří mezi nejstarší v Itálii,“ popisuje pro Radiožurnál Elisa Campanaová, mluvčí kulturního centra, muzea a knihovny Fondazione Querini Stampalia.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slaná voda poškodila v Benátkách i vzácné knihy. Na místě natáčel zvláštní zpravodaj Martin Balucha

Budova leží hned vedle vodního kanálu, takže když silný příliv zvýšil hladinu, voda se rychle dostala dovnitř. Podobné to bylo i u Elisy doma.

„Čekala jsem, že v bytě budu mít tak tři centimetry vody. Nakonec z toho ale bylo 50 centimetrů. Lednička, pračka, sedačka – všechno bylo úplně zničené a plné špinavé slané vody. V Benátské laguně je totiž slaná voda a to je ten největší problém. Nestačí to všechno vysušit, ale musíte to také umýt a pak doufat, že to bude znovu fungovat,“ přibližuje.

Obyvatelé ale nenechali památky napospas vodě. Zorganizovali se do větších skupin a začali pomáhat ve vytopených kostelích, v knihovnách i muzeích. „Tento týden jsme tu měli 200 dobrovolníků. Velmi nás to dojalo. Většinou to jsou studenti z Benátek, ale jsou tu lidé z celé země,“ dodává Campanaová.

Ubrousky mezi stránkami

Právě díky dobrovolníkům nemuselo muzeum nedaleko náměstí svatého Marka rušit nadcházející výstavy a konference. „Žiju tady, je to mé město. I když jsem se tady nenarodila, chci pomoct,“ říká odhodlaně Freda, která pracuje v knihovně a zachraňuje tam navlhlé knihy.

Obyvatelé Benátek vyhazují mokrý a špinavý nábytek | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Ve vedlejší místnosti jsou další dobrovolníci. „Vkládám mezi stránky ubrousky, které do sebe vtáhnou vlhkost. Později je vyměníme a dáme tam nové. Doufáme, že když všechno půjde dobře, tak se tyhle knihy budou moct vrátit znovu na poličky,“ přibližuje dobrovolnice a restaurátorka Karmen Coraková.

Pracuje v galerii dell’Academia, jež uchovává vůbec největší sbírku benátského umění. Voda tam větší škody nenapáchala, a proto chtěla pomoci jinde. Teď v muzeu zachraňuje výjimečné výtisky. „Tohle je velmi vzácná kniha ze začátku minulého století. Je o futurismu a o tom, jak tento směr ovlivnil fotografii,“ ukazuje.

Voda poničila i vzácné výtisky z 19. století. Všechny knihy teď dobrovolníci shromažďují a vysušují v několika veřejnosti nepřístupných částech knihovny. Knížky jsou na zemi na parketách, na poličkách i na stolech.

Voda ve spodních patrech muzea | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

„Všude tady kolem můžete vidět spoustu vlhkých knížek. Všechny byly ve spodních patrech. Není to ale tak, že by nebyly chráněné. Jen tady nepočítali s tak vysokými přílivovými vlnami,“ podotýká Coraková.

Silné přílivové vlny v uplynulých dnech poškodily i další slavné památky. Slaná voda se dostala například do baziliky svatého Marka nebo do Dóžecího paláce. Poškozených je taky přes padesát místních kostelů.

Voda poničila i vzácné výtisky z 19. století. Všechny knihy teď dobrovolníci shromažďují a vysušují v několika veřejnosti nepřístupných částech knihovny. | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme