Boje v Libyi pokračují. Zemi reprezentuje Národní rada
Režim Muammara Kaddáfího tvrdě bojuje se vzbouřenci. Válku vede na dvou frontách. Na západě opakovaně útočí na strategické město Závíja a na východě se připravuje k obraně přístavu Syrta. Zprávy z bojišť hovoří o desítkách mrtvých civilistů a nasazení těžkých zbraní.
Británie a Francie připravují kroky k zavedení bezletové zóny nad Libyí jako fakticky jediné účinné pomoci povstalcům.
Ohniskem bojů byla dnes hlavně Závíja. Vojska věrná Kaddáfímu na město dvakrát prudce, ale bez úspěchu, zaútočila. Obránci město uhájili za cenu nejméně třiceti mrtvých, v noci ale očekávají další útok. Za Závíje přicházejí nepotvrzené zprávy o zvěrstvech vládních vojáků.
Na východě země povstalci upevnili své pozice v důležitém ropném terminálu Rás Lanúf, kde se jim podařilo sestřelit vládní letoun. Povstalecké jednotky se posunuly dál na západ přes lokalitu Bin Džavád a nyní sbírají síly k útoku na významný přístav Syrtu.
Národní rada v čele
Národní rada, která se postavila do čela libyjských povstalců, se dnes vyhlásila za jediného legitimního reprezentanta země. Zároveň jmenovala krizový výbor, který je odpovědný za vedení bojových operací a zahraniční vztahy. V Benghází to oznámil šéf rady, bývalý ministr spravedlnosti Abdal Džalíl.
Šéfem tříčlenného krizového výboru je libyjský intelektuál Mahmúd Džibríl. Za armádní operace je odpovědný Umar Harírí, jeden z důstojníků, kteří v roce 1969 Muammaru Kaddáfímu pomáhali při vojenském převratu, ale později upadl v nemilost a byl zatčen. Zahraniční záležitosti má na starosti bývalý libyjský velvyslanec v Indii Alí Isáví.
Předseda národní rady Abdal Džalíl zároveň oznámil, že všechny libyjské diplomatické zástupce v zahraničí, kteří povstalce podpořili, rada považuje za své legitimní zástupce.