Izraelská armáda se z Libanonu plně nestáhla a tvrdí, že tam působí „proti porušování příměří“. Členové Hizballáhu se údajně pohybovali v areálu, který sloužil k odpalování raket.
Selydove se nachází několik kilometrů jihovýchodně od Pokrovsku. Informovaly o tom v úterý agentury Reuters a AFP. Moskva o něco dříve oznámila, že její armáda obsadila další tři ukrajinské vesnice.
Války mají různé míry intenzity. Boj mezi Izraelem a Hizballáhem vstoupil do intenzivnější fáze. Překročením zvyklostí bylo vystřelení rakety na Tel Aviv. Hizballáh má pokročilejší arzenál než Hamás.
„Mluvíme o ruských občanech, kteří brání svá občanská práva před Putinovým režimem se zbraní v ruce, protože nemají jinou možnost,“ uvedl mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky.
Ruská ofenziva v oblasti Avdijivky pokračuje i poté, co ruské síly toto východokrajinské město v uplynulých dnech zcela ovládly. Shodují se na tom ukrajinské i ruské zdroje.
Ukrajinská armáda vyslala do bojů o Adijivku další brigádu jako posilu, uvedla ukrajinská média s odvoláním na sdělení jednotky. Čerstvé síly posílají do bojů o město i Rusové.
Válka přechází do nové fáze pozičních bojů, které jsou výhodné pro Rusko, uvedl náčelník ukrajinského generálního štábu Zalužnyj. Země by měla zlepšit výcvik vojáků a rozšířit povolávání do armády.
Rusko ovládlo Bachmut po mnoha měsících krvavých bojů v květnu. V červnu ale Ukrajina přešla do protiofenzivy, během níž se snaží i o obnovení kontroly nad Bachmutem.
Avdijivka je v obklíčení podobně, jako byl kdysi Bachmut. Snaží se na město postupovat z jihu, odříznout ji a propojit s okupovaným územím. Tento postup se ale po několika dnech zastavil.
Jeden z rekrutů řekl, že mu slíbili práci řidiče s převozem „dělníků a stavebního materiálu“. Po příjezdu do Ruska ale dostal do ruky zbraň a nastoupil vojenský výcvik.
Karabašské síly uvedly, že Ázerbájdžán prolomil jejich linie, zmocnil se některých výšin a strategických silničních uzlů a jim nezbývá než přijmout návrh na příměří.
Od května zemřelo v uprchlických táborech v Súdánu v důsledku spalniček či podvýživy 1200 dětí. Dalším desítkám tisíc to hrozí do konce roku, informovala podle agentury AFP OSN.
Ukrajina po vpádu ruských vojsk loni v únoru zasáhla několik Ruskem ovládaných plošin. Obě země pravidelně posílají na plošiny své vojáky, aby je obsadili.
Krvavý boj o moc v Súdánu propukl 15. dubna a vyvolal rozsáhlou humanitární krizi, v jejímž důsledku muselo opustit své domovy více než 1,6 milionu lidí. Hrozí destabilizace celého regionu.
„Situace je nesnesitelná. Opustili jsme náš dům a přestěhovali se k sousedům, abychom válce unikli, bombardování nás ale provází, kamkoli se hneme,“ uvedl 32letý muž z Chartúmu.
Dan dostal od ukrajinských vojáků zprávu o tom, jak zajatý Rus děkoval za záchranu dronům. „Může být rád, že se Češi a Slováci na drony skládají, jinak by pro něj nikdo nešel a skončil by tam.“
Dohoda stanovuje klid zbraní na dobu 72 hodin. Jednání o příměří vedly s válčícími stranami Spojené státy a Saúdská Arábie. Předchozí snahy skončily vždy neúspěšně.
V okolí Kupjansku ruská armáda dál na několika místech upevňuje své pozice. Podniká dělostřelecké a minometné útoky na okolní obce v Charkovské i Luhanské oblasti, uvedl ukrajinský generální štáb.
„Dva zřízené operační sály za momentální situace nezvládají nepřetržitý příliv pacientů s těžkými úrazy. Na porodnickém oddělení leží na každém lůžku dvě ženy," popisují Lékaři bez hranic.
„Oddíly Vagner během útočných operací osvobodily dvě čtvrti v severozápadní a jihovýchodní části Arťomovsku,“ prohlásil generál Konašenkov, který pro město použil jeho sovětský název.