Bosenské úřady se připravují na vyšší počet migrantů. První krok? Navýšit kapacity ubytovacích prostor
Na Balkáně přibývá utečenců, kteří se snaží dostat do Evropské unie přes Bosnu a Hercegovinu. Zatím jich do Bosny letos přicestovaly stovky - několikanásobně víc než loni ve stejném období. Podle OSN nelze čekat, že se počet nelegálních přechodů hranic v blízké době zmenší. Bosenské úřady už také navyšují kapacity azylových příbytků.
Většinou jde o lidi prchající ze Sýrie, Pákistánu, Libye nebo Afghánistánu. Jejich anabáze na kontinentu začíná v Řecku a pokračuje přes Albánii, Černou Horu a někdy i Srbsko až do Bosny a Hercegoviny, která sousedí s Evropskou unií.
O této cestě se v poslední době někdy mluví jako o nové Balkánské trase. Podle Stephanie Woldenbergové, která působí v Sarajevu jako pracovnice Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, ale zase tak nová není.
Na trase přes Bosnu a Hercegovinu přibývá migrantů, využívají stezky pašeráků zbraní a drog
Číst článek
„Migranti a uprchlíci hledají novou cestu přes Balkán do západní Evropy. I v předchozích letech procházeli přes Bosnu a Hercegovinu. Ale od loňského prosince jich začalo výrazně přibývat. Takže ta trasa není nová, jen ji v posledních měsících využívá daleko víc lidí. Procházejí hornatým územím přes hranice Srbska i Černé Hory,“ popsala Radiožurnálu.
Utečenci v mnohdy obtížném horském terénu podle agentury AFP využívají služby převaděčů, kterým za cestu platí v přepočtu desítky tisíc korun. Od ledna už takto do Bosny dorazily stovky lidí. Problém se týká převážně jižních hranic v okolí města Trebinje. Podle Woldenbergové je pravděpodobné, že v teplých měsících do Bosny zamíří ještě víc migrantů touto cestou.
„Bosenská pohraniční policie už letos eviduje více než 800 lidí, kteří nelegálně překročili hranice. Na 600 z nich potvrdilo, že budou usilovat o azyl a požádali o mezinárodní ochranu. Od ledna sledujeme stabilní nárůst počtu migrantů, kteří přicházejí do Bosny a Hercegoviny,“ uvedla s tím, že neočekává, že by číslo začalo klesat.
Lidé prchající do Evropy z Blízkého východu nebo Afriky využívají novou trasu přes Balkán. Mnozí se snaží dostat do EU přes Bosnu a Hercegovinu
Více ubytovacích prostor
„Vzhledem ke zlepšujícímu se počasí se na cestu může vydat víc lidí. Je třeba mít na paměti, že ta čísla jsou v současnosti stále nízká. Ale Bosna a Hercegovina má azylové centrum, které má místo pro zhruba 150 lidí. Nicméně už teď je zapotřebí více ubytovacích prostor, než může vláda poskytnout. Úřady už z toho důvodu pracují na tom, aby kapacity rozšířily. To je první klíčový krok, od kterého se odvíjí všechno ostatní,“ říká Stephanie Woldenbergová z bosenské pobočky Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
Bosenský ministr pro bezpečnost Dragan Mektić před časem odhadl, že mezi Řeckem a Bosnou se pohybuje až 50 tisíc migrantů, kteří se mohou pokusit překročit hranice.
Bosna a Hercegovina pro ně představuje jen další tranzitní zemi, která už má ovšem bezmála tisíc kilometrů dlouho pozemní hranici s cílovou Evropskou unií.