Protivládní protesty proběhly ve městě Kragujevac, které studenti pořádající demonstrace vybrali kvůli tomu, že zde byla 15. února 1835 vyhlášena nová ústava. Vládu viní z korupce a nepotismu.
Bosnu a Hercegovinu a Srbsko opouští každoročně desetitisíce lidí, zejména mladých. „Mladí mají pocit, že jejich hlas není slyšet,“ vysvětluje srbská politoložka.
Stovky studentů v Bělehradě krátce před 11.00 zablokovali důležitou křižovatku a navazující most. Po 15 minutách ticha k uctění 15 obětí studenti vhodili do řeky Sávy 15 bílých růží.
Siniša Kovačević navrhl komisi srbské protestující studenty společně s advokátkou Dijanou Stojkovićovou. Potvrzení nominace oznámil na sociálních sítích.
Protesty v Srbsku nabírají na intenzitě, uskutečnila se už i generální stávka. V Bělehradě se demonstrovalo před budovou vlády, veřejnoprávní televizí a konala se dopravní blokáda u Brankova mostu.
Demonstrace se v Srbsku konají už od loňského listopadu kvůli neštěstí, kdy pád betonového přístřešku před nádražím ve městě Novi Sad na severu země nepřežilo 15 lidí.
Bývalý srbský ministr dopravy Goran Vesić a dalších 12 lidí bylo v pondělí obviněno kvůli zřícení části vlakového nádraží ve městě Novi Sad na severu Srbska. Informovala o tom agentura AFP.
Shromáždění na bělehradském náměstí Slavija pořádali studenti, protestují proti jednání srbské vlády po tragédii v Novém Sadu, při které po pádu betonového přístřešku zemřelo patnáct lidí.
„Tohle kino patří s jistotou mezi pět nejstarších na světě. Před válkou se jmenovalo Koloseum,“ uvádí mě Vladimir, profesí herec, do bohaté historie kina Zvezda.
Polarizace v Srbsku sílí. „Hlavní podíl na tom mají média, které ovlivňují političtí aktéři, lidé nemají přístup k objektivním informacím,“ hodnotí politoložka Ana Stojiljković.
Opozice rozvinula transparent s červeným otiskem ruky a nápisem „Krev na vašich rukou“, zatímco vládní tábor odpověděl transparentem obviňující opozici, že chce „válku, zatímco Srbsko chce pracovat“.
Střety demonstrantů s policií ve středu, druhý den v řadě, provázely v srbském Novém Sadu protesty příznivců srbské opozice, domáhajících se potrestání viníků tragického pádu části místního nádraží.
Poslední hrací den skupinové fáze je na programu v úterý, po pondělním večeru už jsou ale jistí všichni účastníci čtvrtfinále. Postup si už vybojovaly i týmy Německa, Nizozemska, Francie a Itálie.
Kosovská fotbalová federace (FFK) po pátečním nedohraném utkání Ligy národů v Bukurešti uvedla, že evropskou unii UEFA před možnými provokacemi rumunských fanoušků opakovaně varovala.
Po pádu střechy v Novém Sadě zahynulo 14 lidí.
Tisíce srbů demonstrují proti korupci spojené s rostoucím objemem výstavby. Někteří protestující házeli světlice na radnici, policie použila slzný plyn.
Emoce vyvolal transparent s nápisem „Support for Birma“ ve spojení s vlajkami, které zobrazují Srbsko společně s Kosovem a nacionalistickým nápisem „neda predaje“.
Zápasu Ligy národů v Leskovaci 12. října přihlížel srbský prezident Aleksandar Vučič a UEFA v pátek uvedla, že se domácí příznivci provinili nevhodným a diskriminačním chováním.
Od začátku války na Ukrajině vytvořili Rusové, prchající před konfliktem, odvody, nebo režimem prezidenta Putina v Srbsku živou komunitu. Vyplývá to z rozhovorů s přistěhovalci a místními úředníky.
Na každou přeplněnou turistickou lokalitu v Evropě připadá po celém světě spousta míst, která potřebují více návštěvníků. To je po protestech proti nadměrnému turismu z letošního léta dobrá zpráva.
„Srbsko není jen strategický partner Ruska, Srbsko je také ruským spojencem. To je důvod, proč je na nás tlak ze strany Západu obrovský,“ řekl Putinovi vicepremiér Aleksandar Vulin.
Místopředseda srbské vlády Aleksandar Vulin je známý svými proruskými postoji. Slíbil Vladimirovi Putinovi, že dokud bude prezidentem Srbska Aleksandar Vučić, tak se země nepřidá do NATO.