Na trase přes Bosnu a Hercegovinu přibývá migrantů, využívají stezky pašeráků zbraní a drog

Do Evropy před třemi lety prchaly přes takzvanou balkánskou trasu stovky tisíc lidí z Blízkého východu, Afriky a Asie. Cesta přes Srbsko a Chorvatsko je dnes více méně uzavřená. Ale jak informovala agentura AFP, migranti v poslední době využívají novou trasu, která vede přes hornaté území Bosny.

Sarajevo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Systém povinných kvót na rozdělení uprchlíků končí

Migrantů směřujících přes Bosnu přibývá (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Mnozí migranti, kteří se dostanou do Řecka, se snaží dostat do Evropské unie přes území Albánie do Černé hory a pak pokračují dál přes Bosnu a Hercegovinu. Server Euroactiv píše s odvoláním na západní diplomatické zdroje, že tito lidé využívají stezky pašeráků zbraní a drog. Cestu jim přitom často zprostředkují místní převaděči.

Bosna, nová zastávka na cestě na Západ? Chudou zemi testují migranti a žádosti o azyl

Číst článek

Cena: desítky tisíc

Převaděčům platí za nelegální cestu přes hranice v přepočtu desítky tisíc korun. Novináři z agentury AFP mluvili s některými lidmi, kteří se přes novou balkánskou cestu dostali až do Sarajeva. Jedním z nich je Syřan Ahmed Wassan, který se zhruba před měsícem vydal na cestu ze syrského města Hasaka.

Wassan chce v Sarajevu zůstat deset dní a pak jít dál, protože v Bosně nenajde žádnou práci. Za cestu z Turecka do Řecka prý převaděčům zaplatil v přepočtu více než 20 tisíc korun a dalších 25 tisíc ho stála cesta z Řecka přes Albánii až do Bosny.

Nárůst oproti loňsku

Nejsou známá přesná čísla o počtech lidí, kteří balkánskou trasu využívají, ale bosenské úřady podle serveru Radiosarajevo uvádějí, že do země od začátku roku vstoupilo ilegálně na 700 lidí a skoro 800 jich zastavili na hranicích. To znamená značný nárůst počtu ilegálních migrantů oproti loňskému roku.

Problém se týká převážně jižních hranic v okolí města Trebinje. Ve většině případů šlo o lidi ze Sýrie, Pákistánu, Libye nebo Afghánistánu. Úřady se podle serveru Euroactiv obávají, že s koncem zimního počasí nápor na hranicích ještě zesílí.

Bosenský ministr pro bezpečnost Dragan Mektić před časem odhadl, že mezi Řeckem a Bosnou se pohybuje až 50 tisíc migrantů, kteří se pokusí překročit hranice. Bosna situaci řeší ve spolupráci s Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Bosenský ministr pro bezpečnost Dragan Mektić | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Jak informovala Deutsche Welle, podle Mektiće nelze hovořit o rozměrech migrační krize a situaci lze zvládnout. Bosenský premiér Denisep Zvizdić nicméně nedávno upozornil, že země nemá kapacity pro tisíce uprchlíků, ačkoli v Bosně nechtějí zůstat.

Další cesta lidí, kteří často prchají do Evropy z jihu a východu před konflikty a chudobou, může vést do sousedního Chorvatska. Hranice s EU je dlouhá zhruba 1000 kilometrů a na bosenské straně ji přitom hlídá jen dva tisíce pohraničníků.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme