Britskou tajnou službu MI6 poprvé povede žena. Blaise Metreweliová dosud vedla oddělení technologií
Britskou tajnou službu MI6 povede poprvé za 116 let její existence žena. Postava Bondovy šéfové „M“ tak přestane být jen románovou fikcí. Na pozici šéfa britské tajné služby, který je ve skutečnosti podle prvního ředitele Mansfielda Cumminga označován iniciálou „C“, by měla na podzim nastoupit Blaise Metreweliová. Píše o tom server britské veřejnoprávní stanice BBC.
Metreweliová má nahradit končícího 17. šéfa Secret Inteligence Services Richarda Moora. Ten je podle vlastních slov nadšený historickým okamžikem, kdy bude moct do čela tajné služby jmenovat svou kolegyni, ženu.
Jak se pasažérovi ze sedadla 11A podařilo přežít pád letadla Air India? V čele MI6 stane poprvé žena. Trumpova obchodní válka s Čínou. Fico mluví o neutralitě Slovenska. Středoevropští vůdci obviňují Evropskou unii z neschopnosti
Za milník to považuje také britský premiér Keir Starmer, který se vyjádřil v tom smyslu, že práce zpravodajských služeb nebyla nikdy tak důležitá jako právě dnes.
Spokojenost s výběrem Moorovy nástupkyně vyjádřil i ministr zahraničí David Lammy. Uvedl, že Metreweliová je ideální kandidátkou, která zajistí, aby Spojené království bylo schopno čelit výzvám „globální nestability a nově vznikajícím bezpečnostním hrozbám“.
Blaise Metreweliová nastoupila k tajným službám v roce 1999 a aktuálně vede oddělení technologií a inovací. Pokud bychom zůstali u bondovské terminologie, je teď vlastně „Q“, která pro agenta 007 připravuje ty nejsofistikovanější nástroje pro špionáž.
Jde o oddělení, jehož cílem je chránit identitu tajných agentů a vymýšlet nové způsoby, jak se vyhnout nepřátelům, například biometrickému dohledu Číny.
Mezi hlavní úkoly MI6 dnes patří boj proti terorismu, narušování činnosti nepřátelských států a posilování kybernetické bezpečnosti země. Její čelní představitel „C“, píšící zeleným inkoustem, je jediným veřejně známým členem této služby.
Výzvy? Čína, Írán, Rusko
Metreweliová vystudovala antropologii na Cambridge a už dříve zastávala vedoucí pozice v MI5 – sesterské organizaci MI6, která se zabývá vnitřní bezpečností. Většinu své kariéry strávila v Evropě a na Blízkém východě a vloni jí byl za zásluhy o britskou zahraniční politiku udělen Řád svatého Michala a svatého Jiří.
Britská vláda podporuje Izrael proti Íránu, protože dělá špinavou práci za velmoci, říká novinář
Číst článek
Budoucí hlava MI6 už v roce 2021 označila za hrozbu ruskou státní činnost nebo čínský vliv. To, jakým způsobem Čína mění svět, přináší pro Spojené království jak obrovské příležitosti, tak velká rizika, varovala tehdy pod pseudonymem v rozhovoru pro deník Telegraph.
Výzvy, kterým bude nová šéfka MI6 pravděpodobně čelit, vycházejí především z Ruska, Číny, Íránu a Severní Koreje, vypočítává BBC.
V době digitálních inovací přitom musí tajné služby pracovat čím dál rychleji, aby udržely náskok před svými nepřáteli. Aktivně už proto využívají třeba umělou inteligenci, včetně generativní AI. To jim pomáhá identifikovat klíčové informace v obrovském množství dat nebo testovat bezpečnost naplánovaných operací, uzavírá britská televize.
Poslechněte si všechna témata Světa ve 20 minutách. Jak se pasažérovi ze sedadla 11A podařilo přežít pád letadla Air India? Trumpova obchodní válka ukazuje, že defenzivní pozice Číny je minulostí. Fico mluví o neutralitě. Pellegrini veřejnosti radí, aby premiérovi nesedla na lep. Středoevropští vůdci obviňují Evropskou unii z neschopnosti.