Britští europoslanci budou sice muset opustit europarlament, o unijní penze ale nepřijdou
Před měsícem Britové v referendu rozhodli, že jejich země odejde z Evropské unie. To se dotkne i britských europoslanců. V Evropském parlamentu jich teď zasedá 73. Až Británie z unie vystoupí, budou muset europarlament opustit i oni. Přijít by naopak neměli o své penze, na které mají evropští poslanci za odsloužené roky nárok.
„Obvykle platí, že pokud vám vznikl nárok na penzi, a to je i případ britských europoslanců, dostanete penzi podle toho, kolik jste si na ni přispívali,“ vysvětluje mluvčí Evropského parlamentu Marjory van der Broekeová.
Její slova potvrzuje i europoslanec za KDU-ČSL, právník Pavel Svoboda. „Mezinárodní právo pro tyto situace požaduje zachování nabytých práv pro fyzické a právnické osoby. To znamená, že jejich nároky například na důchody a tak podobně, by měly být zachovány,“ říká.
I pokud Británie Evropskou unii opustí, mohou se tak její europoslanci těšit na unijní příspěvek na stáří. A ten podle počtu let strávených v poslaneckých lavicích může činit až desítky tisíc liber ročně.
Britský konzervativní europoslanec Richard Ashworth, jako jeden z těch, kterých se tato otázka osobně týká, svůj budoucí unijní důchod ale prý neřeší.
„Nechci budit dojem, že britští europoslanci se víc zajímají o své penze než o práva své země. To je nesmysl. Není to nijak důležité a budeme se tím zabývat, až na to bude ten správný čas,“ říká.
„Naším prvořadým úkolem je, abychom sloužili naší zemi a zájmům našich občanů. Záležitost penzí můžeme řešit později. Takže momentálně nemám vůbec představu, jaký důchod budu mít,“ tvrdí Ashworth.