Vláda ustála hlasování o nedůvěře. Proti opozičnímu návrhu hlasovalo 98 poslanců, pro 94
Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) odolala ve Sněmovně i čtvrtému opozičnímu pokusu o vyslovení nedůvěry. Tentokrát byla podnětem bitcoinová aféra. Výsledek se očekával. Svržení kabinetu podpořili jen přítomní poslanci opozičních hnutí ANO a SPD a tentokrát i Pirátů, kteří opustili vládní tábor loni na podzim. Vláda ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 tak bude dál vládnout s důvěrou dolní komory.
Debata zabrala dva jednací dny. Vyplnila celkově více než 24 hodin. Aby kabinet padl, muselo by pro jeho svržení aktivně hlasovat nejméně 101 z celkového počtu 200 poslanců. Kluby ANO a SPD mají v plném počtu dohromady 91 hlasů. Pro návrh jich nakonec hlasovalo jen 94 poslanců, proti 98. Celkem v sále chybělo osm poslanců, šest z toho koaličních.
Sněmovna jednala o vyslovení nedůvěry vládě 13 hodin. Poslanci se znovu sejdou ve středu ráno
Číst článek
Piráti předem deklarovali, že vyslovení nedůvěry podpoří, pokud nebudou v čele ministerstev spravedlnosti a financí nezávislí odborníci.
Před hlasováním se debatovalo o tom, jak se k němu postaví poslanci za STAN. Někteří z nich tvrdili, že v sále na hlasování nebudou. Nakonec ale všichni, až na dvě výjimky Michaela Rataje a Jan Kuchaře, v sále zůstali a hlasovali proti návrhu.
Středeční jednání
Poslanci zasedli ve středu do lavic úderem deváté hodiny ranní. Od 9.30 ale bylo v plánu jednání vlády Petra Fialy. A tak se u řečnického pultíku střídali v drtivé většině zástupci opozice.
„Udělali jste ze státu pračku výnosů z trestné činnosti,“ tepal do vlády Radek Vondráček z ANO. „Byla to vláda, která udělala z českého státu veksláka s bitcoiny,“ hlásal na plénu.
„Co dělá vláda a premiér? Celou věc bagatelizují, že se do rozpočtu přinesla miliarda. Mám pocit, že to skoro oslavuje,“ přidal se ke kritice kabinetu předseda poslanců SPD Radim Fiala.
„Pablo Escobar byl pouhým břídilem ve srovnání s tím, co dokázala zprocesovat tato vláda. Legalizovat výnosy z trestné činnosti odsouzeného člověka, který si svůj trest odseděl“ pokračoval Radek Koten z SPD. „Ani v Kolumbii nikdo nepřijal dar od Pabla Escobara, drogového bosse,“ dodal.
Bitcoiny? Selhání mě štve. S ODS to ale nesouvisí, myslí si Fiala. ‚Vláda pozici při hlasování obhájí,‘ věří
Číst článek
Hlavně Piráti potom odpoledne žádali přítomnost ministra financí Zbyňka Stanjury z ODS na plénu. „Myslel jsem, že řeknete, kdy dorazí Zbyněk Stanjura na schůzi Sněmovny,“ oslovil šéf pirátských poslanců Jakub Michálek ministryni obrany Janu Černochovou, která mluvila krátce před ním. „Jsem snad jeho chůva?“ ohradila se Černochová. Sněmovna dokonce dvakrát přijala usnesení, že se ministr do sálu musí dostavit.
Po skončení hlasování si vzala slovo místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová. „Nezklamali jste. Strach, který vás spojuje je opravdu mimořádně pevný, na rozdíl od ledu, který pod vámi křupe. Tu kru jste mohli dnes opustit ale místo toho jste zvolili cestu pomalého utopení ve lži,“ řekla místopředsedkyně hnutí ANO.
Přidal se i předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. „To, že jste to ustáli, možná značí, že máte důvěru sami v sebe, ale nemáte důvěru nás, ani občanů České republiky,“ řekl v posledním projevu této schůze.
Kauza Bitcoin
Kvůli spornému daru ministerstvu spravedlnosti v kryptoměně v hodnotě zhruba miliardy korun rezignoval čtyři měsíce před sněmovními volbami ministr ODS Pavel Blažek. Dar přijalo ministerstvo od Tomáše Jiřikovského, který v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování.
Premiér Petr Fiala v úterním projevu označil přijetí kontroverzního bitcoinového daru za zbytečný problém. „Dopustili jsme zbytečný problém, kterému se dalo zabránit,“ připustil Fiala.
Uznal, že jeho kabinet dopustil otřes důvěry ve státní instituce, kvůli jejímu obnovení slíbil vyšetření záležitosti. Řekl, že jeho vláda nemá v úmyslu cokoli ohledně daru zatajovat nebo bagatelizovat.
Politolog: Ideální by bylo, kdyby Fiala a Stanjura odešli. ODS by mohla jít do voleb s novým vedením
Číst článek
„Nic nezametáme pod koberec, jsme připraveni reagovat na jakékoliv informace, které se objevují nebo ještě objeví,“ ujistil. „Chceme znát všechny souvislosti, které nám zatím unikají,“ dodal.
Premiér větší část svého třičtvrtěhodinového vystoupení věnoval dosavadním krokům vlády, které bylo v protikladu s kritikou kabinetu ve 110minutovém projevu předsedy ANO Andreje Babiše.
Podle něj Fialovu vládu provázejí lži, skandály, nekompetence a korupce. A prohlásil, že kabinet by už s ohledem na blížící se volby neměl nic dělat.
Podle Babiše se navíc vládní koalice snaží bitcoinovou kauzu vymlčet. „Je to největší a nejšpinavější korupční skandál v dějinách České republiky,“ prohlásil na úterním jednání.